Доступність посилання

ТОП новини

Мустафа Джемілєв: «Якщо не вирішувати кримськотатарські проблеми зараз, то завтра може бути пізно»


Володимир Притула Сімферополь, 17 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) — У Криму цими днями відзначають 63 річницю депортації кримськотатарського народу з півострова до Сибіру і Центральної Азії. Лідер національного руху кримських татар Мустафа Джемілєв вважає, що і досі не вдалося подолати наслідки цього злочину радянської системи. В інтерв’ю Радіо Свобода він заявив, що вирішувати кримськотатарські проблеми треба вже зараз, бо завтра може бути пізно.

Лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв. Напис за його спиною: "Голова Національного Меджлісу Мустафа АбдулДжеміль, Син Криму".
(RadioSvoboda.Ua)
Мустафу Джемілєва разом із родиною радянські солдати вигнали з рідного дому під Судаком, коли йому було лише 8 місяців. Він розповідає, що дивом вижив, бо на шляху до Узбекистану померло дуже багато кримськотатарських малюків.

Зараз він — голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України 5 скликання. Він на українському та міжнародному рівнях лобіює розв’язання гострих проблем своїх співвітчизників, які вже друге десятиліття повертаються з місць депортації до Криму.

Мустафа Джемілєв переконаний, що сьогодні найгостріша проблема репатріантів — політико-правова: «Той закон, ухвалений у 2004 році, про реабілітацію кримськотатарського народу, був ветований Президентом Кучмою. Згідно з нашою домовленістю з Президентом Ющенком він мав знову винести цей закон на розгляд Верховної Ради України, а потім підписати його. Але тепер через кризу це відкладається».

Закон про реабілітацію дуже потрібен кримським татарам

Голова Меджлісу каже, що ухвалення цього закону зняло б частину соціально-економічних проблем репатріантів, яких теж накопичилося чимало: «Ще дуже багато соціальних проблем. Також, як і раніше, гостро стоїть проблема землі, проблема інтегрування раніше депортованих в українське суспільство, чому заважає гострий шовінізм, активізація проросійських сил. Все це створює певну напруженість. Одним словом, проблем хоч трохи і зменшилося, але не набагато».

Мустафа Джемілєв каже, що невирішеність кримськотатарських проблем, непоновлення репатріантів у правах призводить до виникнення протестних настроїв у середовищі кримських татар, що є ґрунтом для різноманітних радикальних груп.

«Процес відновлення прав кримськотатарського народу, на жаль, іде дуже помалу. Вищі кола України надто зайняті власними „розбірками“, а на те, що відбувається в країні, на жаль, звертають мало уваги. А може статися так, що потім звернуть увагу, але вже буде втрачений час», — застерігає голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України 5 скликання Мустафа Джемілєв.
XS
SM
MD
LG