Доступність посилання

ТОП новини

Вирок обвинуваченим за вбивство сербського прем’єра Зорана Джінджіча


Анамарія Рамач Белград, 23 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) — У Спеціальному суді у Белграді сьогодні винесли вирок обвинуваченим за вбивство прем’єр-міністра Сербії Зорана Джінджіча. Джінджіч був вбитий снайперським пострілом 12 березня 2003 року перед будинком сербського ряду. Слідство тривало три з половиною років. Всіх дванадцятьох обвинувачених суд визнав винними.

Зоран Джінджіч
(epa)
Зоран Джінджіч був першим демократичним прем’єр-міністром Сербії. На посаду вступив 2001 року, після повалення режиму Слободана Мілошевича. Під час урядування Джінджіча почалася демократизація Сербії, була призупинена міжнародна ізоляція країни та розпочалися економічні та соціальні реформи.

Вбивство організував колишній командир МВС Сербії

Полковник Мілорад Улемек Леґія
(AFP)
Згідно з вироком, організатором вбивства був колишній командувач підрозділу спецполіції МВС Сербії полковник Мілорад Улемек Леґія, якого засудили до максимальних 40 років ув’язнення. Безпосереднім виконавцем був його заступник Звездан Йованович, який стріляв у прем’єра із снайперської зброї. Його також засудили до 40 років ув’язнення.

Решта обвинувачених отримали від 8 до 35 років ув’язнення. П’ятьох з них ще розшукують. З-поміж 12 обвинувачених, четверо були співробітниками колишньої служби безпеки, а дев’ятеро членами кримінальної групи.

Політичне та моральне значення вироку

Владан Батич, міністр юстиції в уряді Джінджіча вважає, що цей вирок є важливим перш за все тому, що є вододілом для майбутнього Сербії. Крім юридичного цей вирок також має політичне та моральне значення. “Сербія мусить визначитися, яким шляхом буде рухатися. Шляхом минулого чи майбутнього, шляхом честі та чесності чи безчестя, сорому та стиду.” каже Батич.

Суддя Ната Месарович обґрунтовуючи вирок, сказала, що перший обвинувачений Улемек організував злочинне угруповання з наміром загрози державному устрою та здобуття матеріальної користі. «Вбивство Джінджіча є політичним вбивством, спрямованим проти держави, в якому брали участь криміналізована частина підрозділу спецполіції МВС та злочинне угруповання», сказала вона.

Політичний аналітик Деян Анастасієвич погоджується, що вирок має велике значення і є історичним судовим процесом.

Під час ухвалення вироку в будинку суду та перед входом були посилені заходи безпеки. Будинок пікетувала молодь Демократичної партії, засновником котрої був покійний прем’єр. Під час оголошення вироку в судовій залі перебували президент Сербії Борис Тадич, численні політичні й громадські діячі та дипломатичні представники багатьох країн.

Адвокати засуджених та самі засуджені не вдоволені вироком. Вони мають право подати скаргу до Верховного суду.

Матеріали до теми:

• Вбивство сербського прем’єр-міністра Зорана Джінджича
XS
SM
MD
LG