Доступність посилання

ТОП новини

Конгрес США стурбований вбивствами журналістів у Росії


Юрій Дулерайн Нью-Йорк, 20 червня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У Сполучених Штатах Палата Представників Конгресу ухвалила резолюцію, що висловлює “глибоку стурбованість” законодавців у зв’язку з убивствами десятків незалежних журналістів у Росії і тим, що злочинці досі на волі. Посилаючись на дані Міжнародного інституту безпеки засобів масової інформації, резолюція зазначає, що “близько 90 журналістів було вбито в Росії від січня 1996-го року до нинішнього часу і дуже багато з тих убивств залишаються нерозкритими”.

Конгресмени закликають президента Джорджа Буша запропонувати його російському колезі Владімірові Путіну допомогу з боку Федерального бюро розслідувань у розкритті злочинів. Палата Представників підкреслює, що вона “віддає належне життєво важливому внескові незалежних журналістів до прозорості та вільного потоку інформації (в Росії) після десятиріч комуністичної цензури та репресій”. З другого боку, законодавці пропонують президентові Путіну “звернутися за компетентною зовнішньою правоохоронною допомогою у розслідуванні нерозкритих убивств... журналістів у Росії”.

Палата Представників, де рідко коли депутати виявляють одностайність, ця Палата абсолютною більшістю голосів, 388 – “за”, лише один – “проти” ухвалила резолюцію щодо журналістів у Росії. Там, зокрема, говориться, що досі не знайдено вбивць американського журналіста Пола Хлєбнікова, редактора російськомовного видання журналу “Форбс”, кореспондента “Новой Газети” Анни Політковської та воєнного оглядача газети “Коммерсант” Івана Сафронова.

Хлєбніков “провадив розслідування темних та корупційних справ у Росії”, Політковська “написала багато статей, критикуючи війну Росії у Чечні та численні порушення прав людини російським урядом”, а Сафронов “критикував постачання російських озброєнь Іранові та Сірії, державам-спонсорам тероризму”.

Резолюцію ухвалили напередодні спільного слухання у Конгресі Комісії закордонних справ Палати Представників і аналогічної комісії російського парламенту

Законодавці двох країн не раз упродовж останніх років зустрічалися за зачиненими дверима, але слухання, намічене на четвер 21 червня, буде відкритим, публічним, як підкреслив конгресмен Том Лантос, голова Комісії закордонних справ. Він, зокрема, сказав, що сподівається “корисного та змістовного діалогу з тим, щоб якоюсь мірою зменшити тертя між Росією та Сполученими Штатами”.

Разом з тим, Лантос в інтерв’ю інформаційній агенції Reuters вельми критично висловився щодо російського президента і його зовнішньої політики. Він назвав “неймовірно дурними” погрози націлити російські ракети на Європу і те, що Путін проводив паралель між Америкою і Третім Рейхом.

Путін – російський Папай?

Конгресмен Лантос порівняв російського лідера з персонажем дитячих коміксів простаком на ім’я Папай, тобто банькуватий. У Папая, коли він їв шпинат, біцепси наливалися силою. Отак і російське керівництво, за словами Лантоса, “ковтає шпинат нафтодоларів і до Кремля течуть мільярди, і з кожним мільярдом м’язи Путіна набухають дедалі більше”.

Водночас, Том Лантос висловив сподівання, що “коли спаде ця ейфорія прибутків від продажу енергоносіїв, кремлівське керівництво зрозуміє, що його майбутнє лежить у взаємодії зі Сполученими Штатами та Європою”.
XS
SM
MD
LG