Доступність посилання

ТОП новини

Перша новітня лісова дорога в Закарпатті


Надія Петрів Ужгород, 26 червня 2007 року (RadioSvoboda.Ua) - Днями в Закарпатті відкрити перші кілометри новозбудованої лісової. Найперша й найважливіша причина її появи — цe те, що у недоступних для людини місцях перегниває цінна деревина, поширюються хвороби лісу. Дороги дали б Карпатам ще один великий плюс: можливість розвивати туристично-рекреаційну галузь.

Першу за 15 років незалежності України лісову дорогу побудували неподалік селища Великий Бичків, що в Рахівському районі Закарпаття. Замість запланованих 5 кілометрів проклали сім з половиною. Лісники кажуть, нова дорога дозволить в першу чергу охороняти ліс, а відтак боротися з хворобами дерев.

Майже 2 % українських лісів – хворі

Нині понад 40 мільйонів кубометрів лісу перестигає та гниє, бо вирубати його не можна через відсутність транспортного доступу. Через це майже 2 відсотки усіх лісів України – хворі, почистити їх просто нереально. Заступник голови Держкомітету лісового господарства України закарпатець Олексій Пристая вираховує всі блага нової дороги: · " Ліс можна буде заготовляти там, де можна заготовляти без шкоди для екології, там, де він уже дозрів чи перезрів. · завдяки дорогам за лісом можна доглядати, · можна вивезти канатно-трелювальні установки і не їздити тракторами по лісу, а витягувати ліс канатками нагору"

Гроші на лісові дороги цього року вперше передбачили в Державному бюджеті, каже головний лісник Закарпаття Валерій Мурга. Було виділено 16 млн. гривень, і вже дороги будуються у восьми підприємствах. Критерії будівництва – дійти до сировинного ресурсу та охорона лісів.

Іноземні фірми будують дороги за менше

Лісові дороги Закарпаття будує словацьке підприємство «Кова-Тех-Буд». Голова Державного комітету лісового господарства Віктор Сивець стверджує6 поки що українським підприємствам невідомі новітні екологічні технології прокладання доріг. Іноземні фірми також пропонують собівартість будівництва доріг від 300 до 400 тисяч гривень за кілометр, коли вітчизняні фірми кажуть, що за менше, ніж за 500 тис. грн. побудувати не можуть, каже він.

За радянських часів усі лісові дороги будували, як правило, паралельно з гірськими річками. У період сніготанення та сильних дощів ці дороги руйнувалися. Досвід європейських країн – Австрії, Швейцарії, Німеччини, Франції засвідчує, найкращі лісові дороги ті, що прокладені через схили гір. Лише в Закарпатті необхідно побудувати близько 30 тисяч кілометрів лісових доріг.

У Карпатах прокладуть 200 кілометрів лісових доріг

Віктор Сивець каже, що виділені кошти на всі карпатські ліси. Це Львівська, Чернівецька та Івано-франківська області. У цих областях буде побудувано 200 кілометрів високої якості лісових доріг.

Спеціалісти кажуть, лісові дороги потрібні ще й для розвитку туристично-рекреаційного потенціалу Закарпаття. За очікуваннями, років за 10 нинішні лісові дороги будуть заасфальтовані підприємцями, які на полонинах зводитимуть готелі й туристичні комплекси, а на гірських хребтах встановлюватимуть гірськолижні підйомники.
XS
SM
MD
LG