Доступність посилання

ТОП новини

Президент Польщі у Вашингтоні: Протиракетному щиту у Польщі бути!


Єва Поштар Варшава, 17 липня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Рішення про розміщення у Польщі елементів протиракетного щита ухвалене, заявив у Вашингтоні польський президент Лех Качинський після розмов із президентом США Джорджем Бушем. Тоді як польська опозиція вважає, що президент Качинський, який у вівторок завершує дводенний робочий візит до США, надто поспішає із заявами щодо протиракетного щита, стверджуючи, що рішення ухвалене попри те, що 60 відсотків поляків проти ПРО.

Президент Польщі Лех Качинський та Президент США Джордж Буш під час зустрічі у Вашингтоні, 17 липня 2007 р.
(official site)
Представники польської влади наголошують, що настав перелом у розмовах із американською стороною про розміщення в Польщі системи ПРО. А польські оглядачі звертають увагу на те, що президент Лех Качинський заявив про згоду Польщі на розміщення на своїй території елементів протиракетного щита не у Варшаві, а у Вашингтоні.

Залишилося вирішити ще цілу низку практичних питань

Після розмов з президентом Джоржем Бушем президент Лех Качиський сказав: «Ми заявили, що протиракетний щит буде. На мою думку, вже ніщо не повинно вплинути на це рішення».

При цьому Лех Качинський зазначив, що переговори зі США ще не завершилися: «У нас ще багато роботи. Маємо ще обговорити і вирішити низку проблем, таких як: статус бази, місце її дислокації, величина бази, число і статус осіб, які будуть у ній разом із родинами проживати».

Польські офіційні чинники досить позитивно оцінюють результати двосторонніх переговорів. На їхню думку, важливо зокрема те, що Польща отримала гарантії безпеки від США. Має значення і заява американського президента Джорджа Буша про те, що він підтримає в Конгресі США справу лібералізації візового режиму для громадян Польщі.

У польської опозиції чимало контраргументів

Однак польська опозиція вважає, що згода на розміщення у Польщі елементів ПРО призведе до більшого протистояння з Росією. Опозиційні політики також кажуть, що реалізація протиракетного щита стоїть під знаком запитання, оскільки Конгрес США обмежує державні субсидії на його створення. На думку опозиції, польський президент не взяв до уваги той факт, що 60 відсотків поляків – проти розміщення системи ПРО на польській території.

Колишній міністр оборони Польщі, лідер опозиційної партії Союз демократичної лівиці Єжи Шмайдзинський заявив Радіо Свобода: «Зараз можна сказати лише те, що президент повідомив про своє рішення, яке він ухвалив без відома польської громадськості. Також польський уряд не повідомляв, з чим пов''язане рішення в справі щита. Тому, на мою думку, це самовільне рішення».

Переговори Польщі та США про встановлення елементів ПРО у Польщі триватимуть ще декілька місяців. Польські коментатори вважають, що розміщення елементів системи ПРО може розпочатися у північній Польщі на початку наступного року.
XS
SM
MD
LG