Доступність посилання

ТОП новини

Незалежність для Косова в обхід ООН


Ірина Халупа Прага, 18 липня, 2007 (RadioSvoboda.Ua) – До цих пір Європейський Союз вважав, що суперечки навколо статусу Косова можна буде полагодити в Раді Безпеки ООН. Однак, останнім часом в ЄС починають побоюватися, що це просто неможливо. Сполучені Штати та ЄС вважають, що Косово повинне стати незалежним. Сербія і Росія категорично проти цього. Москва має право вето в Раді безпеки і навряд чи резолюція про Косово, яку там розглядають, буде ухваленою.

(RadioSvoboda.Ua)
Резолюція ООН про статус Косова передбачає такі наступні кроки:

1. Продовжити переговори про статус Косова на 120 днів 2. Після цього ООН має передати адміністрацію Косова Європейському Союзові 3. Війська НАТО залишаються в Косові

Ці умови не подобаються Росії. Москва вірить, що це просто шлях до незалежності Косова задніми дверима. Сполучені Штати та представник ЄС із зовнішньої політики Хав’єр Солана у відповідь говорять, якщо Росія не долучиться до цієї резолюції, проблему Косова вирішать поза ООН. Солана зокрема стверджує, що форум, де це питання можна буде вирішити, це Контактна група. Відтак, відкриються переговори між Сербією та Косово в таких параметрах, які виписані в резолюції ООН.

Незалежність Косова вирішить Контактна група?

До Контактної Групи входять Сполучені Штати, Британія, Німеччина, Франція, Італія та Росія. Однак, на відміну від Ради Безпеки ООН, тут ніхто не має права вето. Контактна група вперше почала працювати в 90-их роках, зокрема в питаннях, пов’язаних з кривавими конфліктами в колишній Югославії. Останнім часом єдина проблема, яку члени групи розглядають, це Косово.

Косово не хоче починати нові переговори з Сербією. Це однозначно наголосив минулого тижня у Брюсселі косовський прем’єр – міністр Агім Чеку. Віце-президент впливового аналітичного центру Міжнародна Кризова група Ален Делетроз каже, що провідні країни ЄС, члени контактної групи Німеччина, Франція, Британія та Італія повинні перебрати ініціативу в цьому питанні.

Ці ключові країни повинні виробити чітку позицію і дати Москві зрозуміти: якщо ви далі будете блокувати це питання, тоді ця група європейських країн визнає одностороннє проголошення незалежності Косова, переконаний Делетроз. Визнання цими країнами незалежності Косова дозволить ЄС дислокувати необхідний європейський контингент поліції в анклаві, каже він.

Не прецедент, а дамоклів меч для Росії

Незалежність Косова дехто може вважати прецедентом, що негативно впливатиме на вирішення проблем так званих «заморожених конфліктів». Росія, зокрема, аргументує, що тоді треба буде і ці регіони визнати незалежними. Проте Делетроз стверджує, що для Росії визнавати незалежність Придністров’я, Абхазії чи Південної Осетії було б дамоклевим мечем. Адже сама Росія воює з чеченським повстанням за незалежність. За такою логікою прецедентів незалежність Чечні була б неминучою.

Матеріали до теми:

• ЄС застерігає Пріштину від одностороннього проголошення незалежності Косова • Брюссель поновив переговори з Сербією про інтеграцію до ЄС • Що стоїть за невідкладними вимогами Джорджа Буша щодо незалежності сербської провінції Косово? • Джордж Буш: Косово повинно стати незалежним • Чому Росія гальмує виконання плану Марті Ахтісаарі з майбутнього статусу сербського краю Косово?
XS
SM
MD
LG