Доступність посилання

ТОП новини

Незалежність сербського краю Косово: за і проти


Віктор Єленський Київ, 24 липня 2007 (RadioSvoboda.Ua) - Сьогодні сербський парламент обговорюватиме проблему Косова. Напередодні цю найпекучіше питання безпеки Старого Континенту обговорювали міністри закордонних справ Європейського Союзу.

Яким буде майбутнє Косова? Чи отримає незалежність ця формально сербська провінція, 90% якої складають етнічні албанці і яка вже вісім років є під управлінням Об’єднаних Націй? Шведський міністр закордонних справ Карл Білдт вважає, що єдність у питанні статусу Косова є ключовим для взаємодовіри між країнами Євросоюзу: «Зберегти стабільність на Балканах, стабільність методу розв’язання проблеми, реалізацію рішення про те, як розв’язати проблему – все це вимагатиме певного періоду дипломатичних зусиль. І підтримати єдність Європейського Союзу – я думаю, це абсолютний довготерміновий пріоритет, йдеться про Балкани чи інші регіони».

На думку міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайера, роль Євросоюзу у долі Косова стала ще більш відповідальною після того, як у п’ятницю резолюція про майбутнє краю була знята з голосування Ради Безпеки ООН і перенесена у контактну групу дипломатів США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії та Росії.

Косовицям одностороннє проголошення незалежності невигідне?

Патрік Мур, експерт Радіо Свобода з балканських питань, вважає що косовським албанцям треба набратися терплячості і не намагатися діяти за спиною міжнародного співтовариства: «Що стосується косовських албанців, то, я впевнений, було б розумно з їхнього боку не йти шляхом одностороннього проголошення незалежності краю. Думаю, ми матимемо продовження того, що мали раніше – американці дипломатичними шляхами готуватимуть ґрунт для того, щоб усі могли рухатися вперед разом. Думаю, це буде доволі єдина позиція з домішкою звичайної політичної торгівлі».

Резолюція, яку зняли з голосування Ради Безпеки ООН через передбачуване вето Росії, ґрунтувалася на так званому плані Ахтіасаарі. Цей план передбачав статус незалежності для Косова за фактичного управління краєм з боку Євросоюзу. Косовські серби мали отримати контроль над низкою муніципальних утворень, кошти на утримання лікарень і шкіл, гідну охорону своїх святинь. Проти цього плану виступають Росія і Сербія.

Матеріали до теми:

• Незалежність для Косова в обхід ООН • ЄС застерігає Пріштину від одностороннього проголошення незалежності Косова • Воєнні злочини, образи та бюрокартія. Огляд сербської преси • Брюссель поновив переговори з Сербією про інтеграцію до ЄС • Що стоїть за невідкладними вимогами Джорджа Буша щодо незалежності сербської провінції Косово? • Джордж Буш: Косово повинно стати незалежним
XS
SM
MD
LG