Доступність посилання

ТОП новини

Вагон з цирконієвою рудою не пускають в Україну


Василь Плоскіна Угорщина, 1 серпня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У прикордонному з Україною угорському місті Загонь на запасній колії чекає дозволу митних властей транзитний вагон з цирконієвою рудою, який повернули з України тому, що за вимірами українських фахівців, радіаційний фон вантажу втричі перевищує норму. Через Угорщину та Україну цирконій транзитом прямував до Білорусі. Щоправда, до кінцевого пункту призначення він може не дійти...

Угорська прикордонна служба повідомила, що цирконієвий вантаж прямує зі Словенії до Білорусі. Оскільки українська сторона повернула його до Угорщини, вагон уже кілька днів стоїть у Загоні і невідомо, куди його направлять – назад до Словенії чи на північ до Білорусі транзитом через Україну. Проблему ускладнює те, що у товаросупровідних документах немає жодного підтвердження того, що Білорусь дійсно готова прийняти вантаж. Крім того, після недавньої техногенної аварії на Львівщині, як зазначає угорська преса, митна служба України висуває підвищені екологічні вимоги до залізничних вантажів з-за кордону.

Що таке цирконій?

Стосовно цирконієвої руди такі запобіжні заходи можуть вживатися тому, що сам цирконій має певну радіоактивність. Уперше його виділив у вигляді двоокису німецький учений М.Г.Клапрот у 1789 році внаслідок мінералізації циркона. У вільному вигляді у природі він майже не зустрічається. Нині його активно застосовують в атомній енергетиці для виготовлення тепловидільних елементів, а також у металургії, піротехніці, як надпровідник; крім того, цирконій вживають у медицині для компонування суглобних, кісткових та зубних протезів, хірургічних інструментів, у ювелірній справі і навіть при виготовленні побутового посуду. При цьому, однак, не слід забувати що період напіврозпаду цирконію триває від двох з половиною до десятків і навіть сотень тисяч років...

До речі, щодо зупиненого цирконієвого вантажу у Загоні угорська влада не вбачає великої небезпеки для довкілля та громадян. Представник відомства з питань надзвичайних ситуацій Тібор Добшон, зокрема стверджує, що угорська експертиза показує, що вантаж не становить небезпеки для здоров’я людей; показники є значно нижчими за встановлені допустимі норми.

Практика, однак, свідчить, що такий олімпійський спокій представники центральної і муніципальної влади Угорщини зберігають не завжди. На початку літа новий міністр охорони довкілля країни Ґабор Фодор особисто очолив караван вантажних машин, які повезли до Німеччини десятки тонн побутового сміття, нелегально завезеного у свій час звідти до угорської глибинки.
XS
SM
MD
LG