Доступність посилання

ТОП новини

Археологічні відкриття у центрі Рівного


Валентина Одарченко Рівне, 9 серпня 2007 (RadioSvoboda.Ua) За два літніх місяці 724-літнє Рівне стало старшим на кілька тисячоліть. У самому центрі міста археологи розкопали давньоруське городище та знайшли сліди культури часів неоліту.

Упродовж багатьох років археологи Рівненщини чекали появи можливості провести розкопки у центрі міста. Коли два роки тому під час будівництва нового кварталу у центрі віднайшли чимало старовинних золотих монет, історики не здивувалися, а почали домагатися офіційного дозволу проведення розкопок. Дозвіл отримали, однак якби не будівельники – розкопки так би й не почались… через відсутність коштів. За кілька років будівництва місцеві жителі навіть звикли до знахідок – як з’ясувалося, у раннє середньовіччя в центрі сучасної вулиці Соборної було кілька кладовищ, потім цю місцину забудували, а от у давні часи саме тут кипіло життя.

Археолог Богдан Прищепа: «Розкопки перевершили сподівання».
Слов’янське поселення 10 століття

Допитливі і зараз можуть зазирнути за зелені паркани за Органною залою і Будинком одягу і поринути в часи давньої Русі. Керівник рівненської філії охоронної археологічної служби Богдан Прищепа каже, що на частині цієї ділянки було кладовище з 16 по 18 століття. Досліджуючи цей шар, на ще більшій глибині археологи виявили об’єкти слов’янського поселення 10 століття. На сьогодні вже дослідили три будівлі і зернові ями. Останнє розкопали добре збережене житло. «Тут збереглася піч-кам’янка, сам котлован можна побачити, що це була будівля розміром 4 на 4 метри… вся площа хати тогочасної була 16 квадратних метрів – одна кімната, і в такому будинкові жила сім’я – 5-6 людей…» розповідає Прищепа.

На всіх найстаріших рівненських картах ні самі кладовища, ні звісно, давні поселення не вказані. На досліджуваних ділянках археологи знайшли чимало кухонного і столового середньовічного посуду, а також керамічні вироби десятого століття, ще глибше, знаряддя праці часів неоліту. А ще – цілу колекцію козацьких куль, стріл і наконечників, ідентичних знайденим на полі Берестецької битви. Однією з найзагадковіших знахідок стала печатка з геральдичним щитом та написом «RON».

Розкопки у центрі Рівного
Забудовники і археологи порозумілися

А от передбачуваного конфлікту між забудовниками й археологами не відбудеться, стверджує заступник начальника експедиції Василь Чекурков. Адже саме замовники будівництва – а тут має бути споруджений сучасний підземний торговельний центр – фінансували дослідження. Голова спостережної ради ВАТ «Будинок Одягу» Олександр Оверчук, каже, що спогад про археологічну знахідку буде увічнений середньовічною цеглою в новітній споруді. «Ми дали архітекторам завдання, щоб у проектуванні підземного простору торговельного комплексу була відведена ділянка, де буде відтворена стара кладка з цієї цегли, і буде чи фотомонтаж, чи музейні матеріали – щоб побачили, що саме на місці цих розкопок було - так будь-яка людина зможе доторкнутися до нашої історії...» розповідає Оверчук. Досі на Рівненщині за кількістю дослідженої археологами площі лідирувало Дубно. Однак з початком масштабних розкопок у центрі Рівного саме цей обласний центр незабаром може стати одним з найбільш досліджених – нещодавно на сесії Рівнеради під дослідження виділений цілий гектар землі у центрі міста. Тим часом у межах Рівного поблизу озера Басів Кут цього літа зроблене ще одне відкриття – поселень культур кулястих амфор та шнурової кераміки, які датують третім-п’ятим тисячоліттям до нашої ери.
XS
SM
MD
LG