Так звана прописка чи, офіційно, реєстрація за місцем проживання, в паспорті має бути. Хоча у паспортному столі ставити такий штамп Вас не змушуватимуть, але без реєстрації Ви не зможете потрапити до лікарні чи отримати соціальну допомогу. А за кожен день, прожитий без неї, вам доведеться платити штраф, так вимагає закон – говорять у паспортному столі Шевченківського району, де побувала кореспондентка Радіо Свобода Леся Штогрин.
Слухати репортаж:
Білорусь
Білоруський паспорт заповнюється трьома мовами:білоруською, російською та англійською. За кількістю штампів та відомостей він мало різниться від українського — держава, окрім імені, дати та місця народження людини, вносить у паспорт громадянина дітей, дружин-чоловіків, ідентифікаційний код та прописку. З дев’яностих років у білоруських паспортах немає записів про національність. До того ж, Білорусь уже йде до того, щоб скасувати інститут прописки і ввести, як і в Україні, реєстрацію за місцем фактичного проживання.
Втім, є в білорусів своє паспортне ноу-хау. За словами кореспондента Радіо Свобода в Мінську Валерія Калиновського, у громадянина, який хоче перетнути кордон Білорусі, в паспорті має стояти штамп, який дозволятиме це зробити.
Він свідчить, що людина з цим паспортом може їздити всіма країнами світу — так звана віза на виїзд. Його можуть не поставити людям, які володіють державними таємницями, або тим, які не відбули покарання або опозиційним політикам. Адже цей штамп ставлять лише після того, як людину перевірить і КДБ, і міліція, і військкомати. Нещодавно запровадили ще й персональний номер громадянина. Кілька сотень віруючих православних людей відмовилися брати паспорти такого зразка, запевняючи, що це мітка диявола.
Ірак
В Іраку є лише зовнішній паспорт. Внутрішнього немає, замість нього використовується особиста картка громадянина Іраку – і це справжній довідник про людину. Окрім дати і місця народження, імені та фото людини, держава бажає знати, наприклад, професію людини — каже Алі Абдул Керім Отаві, консул республіки Ірак в Україні.
Британія
Щоб отримати паспорт у Британії, треба надати свідоцтво про народження, дві фотокартки і будь-який документ, який засвідчить вашу особу, розповідає кореспондент Радіо Свобода в Лондоні Олекса Семенченко.
Але в англійців нема такого поняття як внутрішньодержавний паспорт. Такий документ отримують лише ті люди, які збираються за межі країни — тобто, вони отримують паспорт закордонний. Туди вносять дані про місце і дату народження, фото, ім’я людини, а також метричні дані: відбитки пальців та скан рогівки ока. Сімейний статус людини залишається її власною справою, а дітей у паспорт можна вписати за бажанням. Дитина, незалежно від віку, також може отримати свій особистий паспорт. Зробити це можна навіть сидячи вдома – треба лише зібрати необхідні документи і вислати їх поштою.
|
Чи співвідноситься модель паспорта з незалежністю громадянина від своєї держави? Письменник та видавець Дмитро Капранов упевнений, що так:
“Зв’язок між паспортом і свободою в країні прямий. Чим більше свободи, тим менше документів, менше штампів, менше паспортів. Українці на кожен перетин кожного кордону повинні питати дозволу і отримувати якісь штампи. Людина має бути вільною від держави, від бюрократії як такої, від її атрибутів”.
Аудіозапис програми. Перша частина:
Аудіозапис програми. Друга частина: