Доступність посилання

ТОП новини

«Бій прапорів» у Києві 31 серпня 1919 року – сутичка на нинішньому Майдані Незалежності між українськими вояками та білогвардійцями


Віталій Пономарьов Київ, 31 серпня 2007 року (RadioSvoboda.Ua) – Цього дня 88 років тому на Хрещатику мав відбутися парад українського війська, яке напередодні звільнило Київ від більшовиків. Але до міста увійшли частини російської Добровольчої армії, і на місці нинішнього Майдану Незалежності між українськими та російськими вояками відбулася збройна сутичка, яка отримала назву «Бій прапорів».

Ввечері 30 серпня 1919 року українське військо звільнило Київ від більшовиків. Наступного ранку на Думську площу (нині – Майдан Незалежності) для охорони Міської думи прибув Другий курінь Восьмої Самбірської бригади Української Галицької Армії. Галицьких стрільців вітали тисячі киян із квітами та синьо-жовтими прапорами, ще 2 українських прапори, за рішенням Думи, були вивішені на її балконі.

Пополудні з лівого берегу Дніпра до Києва стали переходити підрозділи армії Антона Денікіна, з яким українське командування намагалося укласти союз проти більшовиків. О 16-й годині 30 хвилин у Думі почалися переговори командувача українським військом Антона Кравса з командиром аванґарду Білої армії Максиміліаном фон Штакельберґом. По завершенню переговорів генерали вийшли на балкон Думи, і Штакельберґ з дозволу Кравса вивісив там російський прапор – мовляв, щоб заспокоїти росіян міста.

Невдовзі на площі з’явилася кінна колона козаків Запорозької дивізії Армії Української Народної Республіки на чолі з полковником Володимиром Сальським. Побачивши російський прапор, він відправив до Думи сотника Божка з козаками. Один із них піднявся на балкон і скинув російський прапор у руки Божка, той поскакав через площу і кинув прапор під копита коня полковника Сальського. З натовпу вийшли дві сестри милосердя і розстелили прапор на бруківці, і по ньому пройшли козацькі коні.

Побачивши це, російські вояки відкрили вогонь, проте командуванню з обох боків удалося припинити сутички і в ніч на 1 вересня укласти угоду про перемир’я. Згідно з нею українські частини відійшли з Києва на 35 кілометрів на захід. А через 3 тижні українське військо розпочало бойові дії проти армії Денікіна.
XS
SM
MD
LG