
Європейська політика сусідства протирічить стратегічним цілям України
Посол Шпек стверджує, що офіційна позиція української сторони не мінялася від лютого 2005 року, коли президент Віктор Ющенко у своєму виступі у Європарламенті заявив, що Україна не може розглядати достатньою базою для двосторонніх стосунків Європейську політику сусідства, оскільки вона протирічить нашим стратегічним цілям.
«Україна може виходити у своїх стосунках з Євросоюзом тільки з того, що Україна є невід’ємною, невіддільною частиною Європи. Отже, Європейська політика сусідства, яка може вважатися альтернативою Європейській політиці розширення, не є прийнятною для України»,- каже Роман Шпек.
Чим більше реформ, тим більше допомоги
На відкритті конференції голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу наголосив, що головним принципом Європейської політики сусідства залишатиметься диференціація і пообіцяв, що ЄС більше підтримуватиме певні країни. «Чим ближче до Євросоюзу хоче бути країна, чим більша її відданість реформам, тим більше ми запропонуємо їй допомоги, аби досягти ці цілі і можливості, аби збільшити і поглибити наші відносини»,– ОБІЦЯЄ Жозе Мануель Баррозу.
Комісар ЄС із зовнішніх відносин і політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер виділила такі плани розвитку Європейської політики сусідства:
- здійснити економічну інтеграцію, полегшити в”їзд до ЄС мешканців країн-сусідів, співпрацювати в галузі енергетики, і надавати сусіднім країнам більше фінансової і технічної допомоги.
А представники Німеччини, Франції, Британії, Іспанії й інших країн заявили про те, що підтримують зміцнення Європейської політики сусідства. Приміром, за словами державного секретаря Франції з європейських справ Жана-П’єра Жуйе, Париж підтримує два головних принципи: ця політика повинна бути послідовною, узгодженою і тривалою, а підхід до неї має бути глобальним і таким, що не протиставляє східних і південних сусідів Євросоюзу.
Британський міністр у справах Європи Джім Мерфі назвав Європейську політику сусідства блискучим прикладом того, як ЄС приносить реальну користь мешканцям Євросоюзу та сусідніх з ним країнам. Мерфі сподівається, що сусіди використають можливості політики сусідства. «А для тих країн, які в далекому майбутньому очікують на перспективу членства в Євросоюзі, Європейська політика сусідства забезпечує рамки, аби поглиблювати і зміцнювати їхні відносини з ЄС. Звичайно, двері до членства в Євросоюзі залишаються відкритими»,– заявив член британського уряду.
Міністр європейських справ Німеччини Гюнтер Глоссер також наголосив, що політика сусідства не зачиняє жодних дверей. Німецький міністр назвав важливими для співпраці з сусідами такі галузі, як лібералізація торгівлі, економічна інтеграція, полегшення візового режиму, міграція, інвестиції. Іспанський міністр закордонних справ Мігель-Анхель Моратінос зауважив, що Євросоюз повинен продемонструвати новаторський підхід і запропонувати нові перспективи для країн-сусідів.