Доступність посилання

ТОП новини

Вибори до Галицького крайового сейму 100 років тому


Віталій Пономарьов Київ, 6 вересня 2007 року (RadioSvoboda.Ua) – Аналітики і журналісти вже шукають паралелей між нинішніми парламентськими перегонами та виборами минулого року. А якщо для порівняння відійти не на один рік, а на сто? Ось як відбувалися вибори до Галицького крайового сейму 100 років тому.

Галицький крайовий сейм знаходився у Львові і був парламентом провінції під назвою «Королівство Галичини та Лодомерії з Великим князівством Краківським», яка була частиною Австро-Угорської імперії. До складу Сейму входив 161 посол (тобто, депутат). Сеймова каденція тривала 6 років, і виборці не могли відкликати своїх депутатів.

Порядок проведення виборів до Сейму визначався законом під назвою «Виборча сеймова ординація для Галичини». Право брати участь у виборах мали австрійські піддані у віці від двадцяти чотирьох років, які сплачували з власного майна податок певної величини. Натомість висувати кандидатами на виборах дозволялося австрійських підданих – мешканців Галичини, які досягли тридцяти років і не були обмежені у політичних правах. До участі у виборах не допускалися банкрути, особи, що на день виборів перебували під слідством, а також особи, в минулому засуджені за кримінальні злочини.

Голосування у день виборів було усним та відкритим: прийшовши на виборчу дільницю, виборець мав уголос, не користуючись жодними записами, назвати виборчій комісії ім’я та прізвище обраного ним кандидата. Перемагав кандидат, який отримав більшість голосів, якщо ж 2 кандидата набрали однакову кількість голосів, переможець визначався жеребкуванням.

Жінки могли брати участь у голосуванні тільки через своїх довірених осіб чоловічої статі – приміром, батька, чоловіка або брата. Однак в Ординації нічого не говорилося про саму можливість для жінки бути обраною до Сейму. Скориставшись цим, львів’янка Марія Дулембянка виставила свою кандидатуру на парламентських виборах 1908 року і набрала 511 голосів, проте дільнична виборча комісія визнала їх недійсними.
XS
SM
MD
LG