
За його словами, головною причиною кількох політичних криз, які пережила Україна за останні кілька років, була саме непрозорість основних правил політичного життя, і нинішні дострокові вибори саме й мають розв’язати ці проблеми, щоб Україна могла й далі просуватися шляхом реформ.
Водночас Солана визнав, що вибори самі по собі не можуть вирішити всіх проблем. Але, сказав він, це «непоганий інструмент опитування громадської думки з приводу того, куди має рухатися країна і хто має нею керувати».
Провідний європейський політик повторив свою думку: «Вам слід навчитися грати за правилами, а не грати правилами».
Але, додав він, спочатку потрібно ці правила встановити, і цей час «саме настав».
Україні справді слід повернутися до питання конституційної реформи, щоб створити ефективну систему стримувань і противаг і підсилити державні інститути, а відповідь на запитання про конституційний устрій повинен дати український народ, вважає Хав’єр Солана.
А тим часом відсутність внутрішньої стабільності в Україні майже не вплинула на перебіг переговорів між нею і ЄС, сказав один із керівників Євросоюзу. І це, за його словами, є переконливим доказом того, що всі політичні сили в Україні підтримують її прагнення до тіснішого партнерства з Європейським Союзом.
Водночас він визнав, що політична нестабільність в Україні усе ж таки трохи позначилася на перебігу цих переговорів.
Відтак Солана наголосив, що поглиблення співпраці України й ЄС, як і колись, залежатиме від якості української демократії і проведених реформ.
«За ними ми будемо робити висновок про те, наскільки Україна може співпрацювати в багатьох галузях, які традиційно вважалися сферами внутрішньої політики. Реалізації цієї нової угоди сприятиме внутрішня стабільність в Україні і її просування шляхом політичних й економічних реформ», – заявив Хав’єр Солана.