Доступність посилання

ТОП новини

Як позначиться на українцях входження Польщі до шенгенської зони?


Єва Поштар Варшава, 17 вересня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Від 1 січня наступного року Польща офіційно увійде до шенгенської зони. Однак громадянам України вже від 1 грудня потрібні будуть візи шенгенського зразка. Саме протягом грудня Польща тестуватиме європейську комп''ютерну систему для видачі платних віз.


У понеділок до Варшави прибула чергова група експертів Євросоюзу, які мають перевірити готовність Польщі до запровадження платних шенгенських віз. Основну роль у цьому виконує єдина в ЄС комп''ютерна мережа контролю кордонного особового руху SIS-1. Варто сказати, що ця система працює таким чином, що особа, яка в будь-якій країні Євросоюзу прострочить свою візу, буде зафіксована в цій системі і депортована коштом тієї держави, що видала візу. Нарешті депортованій особі на довгі роки заборонятиметься в''їзд до ЄС.

Від понеділка роботу цієї комп''ютерної системи на східному кордоні Польщі почали вивчати експерти Євросоюзу. Досі така оцінка була схвальною, oднак коментатори вважають, що польський МЗС після скандалy з видачею віз у львівському Генконсульстві Польщі боїться, що комп''ютерна система не спрацює як слід. Щоб запобігти цьому, Варшава хотіла вже від 1 листопада запровадити, так би мовити, «пробний» режим платних шенгенських віз для громадян України. Однак офіційний Київ був проти цього. Компромісне рішення таке, що платні візи для громадян України будуть від 1 грудня.

«Не можемо нові візи називати повною мірою шенгенськими...»

Директор консульського відділення польського МСЗ Яцек Юноша-Киселевський зазначив: «Не можемо нові візи називати повною мірою шенгенськими. Тому що ця віза матиме територіальні обмеження. Вона буде дійсною лише на території Польщі. Підтверджую. Справді, плата за прийняття та розгляд заяви про візу від 1-го грудня становитиме 35 євро».

Про причини запровадження платних віз для громадян України розповів представник польського МЗС Яцек Юноша-Киселевський: «З огляду на величезний обсяг особового руху між Польщею та Україною, велику кількість віз, яку видають польські консульства в Україні, ми змушені ще до входження в шенгенську зону встановити короткотривалий перехідний етап. Ідеться про тe, щоб пристосувати роботу польських дипломатичних представництв до нових процедур».

Зa даними польського МЗС, минулого року громадянам України видали понад 600 тисяч в''їзних віз до Польщі. Представники польського уряду визнають, що наслідком рішення про запровадження від грудня платних віз може бути різке скорочення особового руху між Польщею та Україною, Росією й Білоруссю.

100 злотих на добу і медична страховка

На думку польських фахівців, громадянам України не під силу буде дотриматись умови про наявність у них 100 злотих на кожен день перебування у Польщі. При тримісячній візі це становить близько двох з половиною тисяч євро. До того ж, від 1-го жовтня громадянам України треба буде забезпечити собі медичне страхування.

Фахівці вважають, що переговори з Польщею про спрощення візового режиму на отримання шенгенських віз для українських науковців, студентів, журналістів та митців можна буде почати лише тоді, коли нова Верховна Рада України схвалить договір про візовий режим між Євросоюзом та Україною.
XS
SM
MD
LG