Доступність посилання

ТОП новини

Президент Киргизстану оголосив дату референдуму з ухвалення нової Конституції


Кирило Булкін Київ, 19 вересня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Президент Киргизстану Курманбек Бакієв у сьогоднішньому щорічному зверненні до нації повідомив: 21 жовтня відбудеться всенародний референдуму щодо ухвалення нової редакції Конституції. Президентське звернення з’явилося в розпал конфлікту між парламентом та Конституційним судом Киргизстану. Рішення Бакієва про проведення конституційного референдуму спрямовано на те, щоб запобігти подальшому загостренню ситуації. Однак у Киргизстані його сприйняли по-різному.


Рішення Конституційного суду про скасування змін до Конституції спричинило кризу

Після кількох місяців відносного політичного спокою, минулого тижня в Киргизстані спалахнула нова криза. Її причиною стало рішення Конституційного Суду – визнати незаконними зміни до Конституції, ухвалені у листопаді та грудні 2006 року. За вердиктом суду, чинною версією Конституції є та, яку ухвалили на референдумі 2003 року ще за президента Аскара Акаєва.

Відповідь киргизького парламенту: висловити недовіру самому Конституційному Суду і створити спеціальну комісію з «вивчення діяльності» КС за останні 14 років.

Натомість Президент Бакієв сьогодні сказав, що для нього звістка про рішення Конституційного Суду була важкою.

«Ми звернулися в Конституційний Суд з протестом щодо фактичного скасування Конституції. Однак, ознайомившись з матеріалами та висновками Конституційного Суду, не залишається іншого, як визнати правоту й верховенство закону».

Ухвалення змін до Конституції на референдумі нагадало багатьом часи Акаєва

Конституційний референдум 21 жовтня – це шлях, який пропонує президент Курманбек Бакієв для виходу з кризи. Серед змін, які він прагне запровадити у новій версії Конституції – перехід від мажоритарної системи виборів до пропорційної, тобто за партійниими списками. Бакієв також повідомив про намір створити власну політичну партію.

Депутат парламенту Меліс Ешимханов каже, що сьогоднішні ініціативи Президента Бакієва важливі, але це лише перший крок.

«Президент не мав іншої альтернативи. Сьогодні Бакієв дуже вдало поклав край політичним сутичкам, що точилися на вулицях останні два роки. Але це лише початок».

А от інший депутат, лідер Комуністичної партії Ісхак Масалієв, якого вважають союзником Президента, розкритикував його рішення.

«Чесно кажучи, ідея виносити такі великі закони на референдум була хибною з самого початку. Адже ви маєте дати лише одну відповідь: «так» або «ні». Може бути 100 питань, і я можу підтримувати 99 з них, а одне – ні, але все одно я можу сказати лише одне «так» або «ні».

Багато опонентів президентської ідеї референдуму згадують добу Акаєва, коли саме так, однією відповіддю на багато запитань, на референдумах ухвалювали збільшення президентських повноважень.

Скасовані минулого тижня Конституційним Судом року поправки до Конституції від листопада 2006 суттєво звузили президентські повноваження на користь законодавчої гілки влади. Інші скасовані зміни – грудня 2006 року – були ухвалені під тиском пропрезидентських сил і повертали значну частину повноважень главі держави.

На думку аналітиків, одним з наслідків референдуму (у разі ухвалення змін до Конституції) стане розпуск парламенту та проведення дострокових парламентських виборів на початку наступного року.
XS
SM
MD
LG