Доступність посилання

ТОП новини

Українська кампанія – 2007: погляд спостерігачів – і на спостерігачів


Богдана Костюк Київ, 28 вересня 2007(RadioSvoboda.ua) – У Центральній виборчій комісії зареєстрували понад три тисячі іноземних спостерігачів за достроковими парламентськими виборами в України. Це удвічі менше, ніж торік. Але, як і минулого року, більшість спостерігачів – це представники європейських інституцій, таких, як Європарламент, Рада Європи, Організація з безпеки і співпраці в Європі та європейські фундації. І працюватимуть вони не лише у Києві, а і в інших містах та містечках. Делегація європейських спостерігачів обіцяє, – і це також стало традицією, – у понеділок ознайомити журналістів зі своїми спостереженнями та висновками. Але політологи звертають увагу, що ці спостереження й висновки покривають на виборах далеко не все.


Україна зустріла європейських спостерігачів сонячною дниною і теплими усмішками пересічних українців. І, як каже речник європейської делегації Ральф Пайн, такі світлі настрої в Україні – запорука позитивної співпраці між тими, хто організовує вибори, тими, хто голосує, і тими, хто за виборами спостерігатиме. Про деталі роботи європейських спостерігачів Ральф Пайн розповідає:

"Європейський парламент представляють чотирнадцять осіб – членів різних країн, різних політичних партій Європи, а очолює делегацію Адріян Северин, знаний політик із Румунії, голова комітету співпраці з Україною Європарламенту. Він, як і інші євро-парламентарі, не вперше спостерігатиме за перебігом виборів в Україні".

«Разом з іншими спостерігачами від європейських інституцій ми працюватимемо у різних куточках України – у Донецьку, Одесі, на Кримському півострові, а також у Києві, де передбачені зустрічі спостерігачів з лідерами політичних партій та блоків – учасників виборчих перегонів. Зазначу, що у своїй роботі ми користуватимемось демократичними принципами, які передбачають нейтральність, чесність і прозорість. Це справді люди, які мають професіоналізм і досвід спостереження за виборами».

Позитивні зрушення в Україні

Атіс Климовичс, провідний журналіст латвійської газети «Дієна» («День»), теж висвітлює перебіг виборчої кампанії та спостерігає за виборами в Україні не вперше. І, порівнюючи нинішню кампанію з парламентськими виборами 2002 та 2006 років, пан Климовичс бачить позитивні зрушення.

«Я відвідав більшу частину Західної України, проїхав через Волинь і вже кілька днів працюю в Києві. Хотів би зазначити, що, попри на гостроту політичної боротьби, у повітрі набагато менше нервозності. Це я відчув на значній території України, яку проїхав. Навіть у Києві, у порівнянні з попередніми роками, бачу менше політичної реклами. Імовірно, це свідчить про те, що більшість виборців уже визначились зі своїм вибором», – вважає латвійський журналіст.

У ці години спостерігачі від європейських інституцій деталізують свої маршрути, з’ясовують деталі роботи у суботу і в день голосування – в неділю 30 вересня. А в понеділок, 1 жовтня, вони влаштують підсумкову прес-конференцію.

Спостерігачі – це добре, але проблем не вирішити

Присутність спостерігачів на виборах суттєво зменшує можливість для фальсифікацій та розширює поле для легітимізації виборів на світовому рівні, вважає політичний експерт Кость Бондаренко.

Втім, на його думку, присутність спостерігачів не завжди може дати бажаний результат. Він звертає увагу на один нюанс: як правило, фальсифікація відбувається в той час, коли спостерігачі вже розходяться з дільниць, коли підписуються протоколи і коли протоколи з дільничної комісії передається в окружну комісію або з окружної комісії в ЦВК.

Політолог Андрій Єрмолаєв теж закликає не перевищувати значення спостерігачів.

«Це певний елемент стримування щодо політичних суб’єктів, які будуть змушені рахуватися, що вони під пильним контролем та увагою зовнішньої спільноти. Це важливий елемент, який забезпечує демократичність процедур в тій частині, яка може контролюватися ззовні», – каже політолог.

Але, наголошує він, не секрет, що «більшість фальсифікацій, більшість порушень відбувається таємно, як правило, на документальному рівні, а не на рівні процедури голосування».
XS
SM
MD
LG