Доступність посилання

ТОП новини

Хорвати обурені вироками Гаазького трибуналу за масові вбивства в хорватському Вуковарі


Анамарія Рамач Белград, 28 вересня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У четвер Міжнародний кримінальний трибунал у справах колишньої Югославії виніс вирок двом колишнім офіцерам югославської армії за звинуваченням у масових убивствах у хорватському місті Вуковарі під час воєнних дій 1991 року. Міле Мркшич засуджений до 20 років ув’язнення, Веселін Шліванчанин – до 5. Ще одного підсудного, Мірослава Радича, виправдали. Хорватія такими вироками невдоволена.


Сербські війська захопили Вуковар 18 листопада 1991 року. Тоді біженці та залишки хорватських військових частин, полонені у місцевій лікарні, були переведені на державний маєток за містом. Переведення, згідно з обвинуваченням Гаазького трибуналу, здійснили колишні офіцери. Там полонених до своїх рук перебрали нерегулярні військові угруповання, які їх спочатку замучили, а потім вбили.

Суд визнав винним колишнього полковника Югославської армії Міле Мркшича. Його провина полягає у жорстокому поводженні, тортурах та вбивстві 194 ідентифікованих хорватських полонених.

Другого обвинуваченого, Веселина Шліванчанина, суд обвинуватив у тортурах, але не у вбивствах. Згідно з вироком, він, імовірно, бачив злочини, але нічого не зробив, щоб призупинити їх.

А стосовно третього обвинуваченого, Мірослава Радича, то суд не довів його присутність на місці злочину.

Хорватія: вирок «несподіваний та ганебний»

Хорватські громадськість та ЗМІ, які з великою увагою спостерігали за цим судовим процесом, сприйняли вирок як несподіваний та ганебний.

Громадяни самого Вуковара, який під час війни 1991 року був зруйнований, спустошений та пограбований, шоковані та розчаровані:

«Чому Радича не обвинуватили, якщо він переводив поранених з лікарні? Я це бачив на власні очі!»

«П’ять років? Катастрофа. Катастрофа. Цей Гаазький суд нічим не відрізняється від Сербії. Вони для мене нічим не кращі».

«Дуже сумно. Дуже сумно, що на такий короткий строк засуджені. Це занадто мала кара, мала, дуже мала».

Уряд Хорватії протестуватиме до ООН

А відразу після оприлюднення вироку своє незадоволення висловили і керівники Хорватії. Прем’єр-міністр Іво Санадер заявив, що цей вирок, на його думку, є «поразкою ідеї Суду в Гаазі, заснованого Організацією Об’єднаних Націй».

«Хорватія, головою уряду якої я є і яка є членом ООН, надішле суворий протест до Ради Безпеки. Я вже дав наказ Міністерству закордонних справ написати листа від імені уряду», – заявив хорватський прем’єр.

Судовий процес проти так званої «вуковарської трійки» почався у жовтні 2005 року. Прокурор вимагав довічного ув’язнення, а адвокати – звільнення. Обвинувачені відкидали звинувачення.

Обвинувачення не охоплювало докази про напад на місто, руйнування та злочини, скоєні над цивільним населенням. За ці злочини Суд у Гаазі обвинувачує Ґорана Хаджича, який ще ховається від правосуддя.

А у Спеціальному суді з воєнних злочинів у Белграді триває судовий процес над 18 особами, здебільшого колишніми членами нерегулярних військових угруповань, яких звинувачують у безпосередньому скоєнні злочинів у місті Вуковарі.
XS
SM
MD
LG