Доступність посилання

ТОП новини

«Свобода – це честь і заповіт... Не можна ділити людей на гідних свободи і не гідних». «Форум-2000»


Оксана Пеленська Які найбільші перешкоди і випробування ставить 21 століття, чи можна вистояти нині в глобалізованому світі? Відомі вчені, філософи, політики, серед яких колишній міністр закордонних справ США Мадлен Олбрайт, лідер білоруської опозиції Аляксандр Мілінкевич, прославлений філософ з Франції Андре Глюкманн обговорюють ці проблеми у Празі на «Форумі 2000», який стартував сьогодні під патронатом першого чеського президента Вацлава Гавела. Головна цьогорічна тема зустрічі – «Свобода і відповідальність в політиці».

Аляксандр Мілінкевич
(RadioSvoboda.Ua)
Як і в минулих роках (це вже 11 форум) учасники цьогорічного «Форуму 2000», відкрито говорять про найголовніше – свободу особи у світі, який невпинно змінюється. Незмінними ж залишаються лише найбільші людські здобутки – право людини на свободу думки і слова, віросповідань, зустрічей та комунікації.

Режим Лукашенка треба примушувати йти до демократизації

На думку Вацлава Гавела, який започаткував традицію щорічних міжнародних зустрічей у Празі, головне – вміти вчасно назвати проблему і відкрито про неї говорити, наприклад, про стан демократії в Білорусі. Сьогодні на Форумі про це говорив лідер демократичної опозиції в тій країні Аляксандр Мілінкевич.

Сьогодні існують два підходи щодо Білорусі, каже Мілінкевич. Один полягає у постійних вимогах до білоруської влади. Мілінкевич вважає цей підхід правильним. Другий — у ставленні до білоруської опозиції як до слабкої і пересвареної, мовляв, це не партнер для розмови, й тому треба виходити прямо на Лукашенка. «Це помилка, тому що це буде просто зміцненням режиму. А ми повинні примушувати режим діяти, іти далі до реалізації, до демократизації»,— переконаний Мілінкевич.

Необхідність свободи відчувають навіть ті, хто в свободі не жив

На думку Аляксандра Мілінкевича, свобода – це честь і заповіт, свободу не потрібно приносити, потрібно тільки допомогти її будувати, особливо в країнах пострадянського простору. «Навіть людина, яка не жила у свободі, від природи вона відчуває її необхідність. Не можна ділити людей на гідних свободи і не гідних».

У програмі празького Форуму також роздуми представників трьох релігій: християнства, ісламу та іудаїзму — про пошук спільних ідей і потребу діалогу з тими, хто на найвищих урядових щаблях керує світом. Серед почесних гостей конференції 98-літній британець Ніколас Вінтон. Під час Другої світової війни йому вдалось у Празі врятувати від нацистських концтаборів понад 600 єврейських дітей. Вінтон про цю сторінку свої біографії нікому нічого не говорив, лише кілька років тому випадково віднайшлись документи, які свідчать про його героїчний вчинок. Сам Ніколас Вінтон називає це просто відповідальним ставленням до свободи.

Конференція «Форум 2000» завершить свою роботу 9 жовтня.
XS
SM
MD
LG