Доступність посилання

ТОП новини

Дніпропетровські німці голодують на захист своїх святинь


Юлія Рацибарська Дніпропетровщина, 2 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – На Дніпропетровщині другу добу поспіль голодують 15 представників громади місцевих німців. Таким чином вони протестують проти забудови колишнього католицького храму і цвинтаря у селі Дніпровому, де поховані їхні пращури. Дніпрове – це нинішня офіційна назва населеного пункту, де наразі розташовані розкішні дачі і котеджі грошовитих дніпропетровців. Баварські ж німці, які мешкають тут уже чверть тисячоліття, називають місцину, як раніше, Ямбург.

Акція на захист Ямбургу під облдержадміністрацією восени минулого 2006 року. Напис на плакаті: «Ямбург вимагає політичного притулку!»
(RadioSvoboda.Ua)
Ямбург – це єдина на пострадянському просторі колонія баварських німців. Вони мешкають тут іще з кінця 18 століття.

Поселення на теренах, де у Дніпро впадає Мокра Сура, заснували вихідці зі Швабії, католики, що тікали від релігійних переслідувань на батьківщині. Свого часу тут вони збудували церкву Успіння Матері Божої Марії. Зараз їхні нащадки розповідають: свого часу вона була відома у світі, адже тут містився найдорожчий у Європі орган. У 30-ті роки 20-го століття радянська храм закрила, а ще за півстоліття – зруйнувала.

Однак нащадки баварців продовжують називати цю землю святинею. І коли наприкінці жовтня на місці, де колись були храм та цвинтар, невідомі розпочали будівельні роботи, німці пішли на акцію протесту.

Хто посягнув на 3 гектари землі, які ямбуржці вважають своєю, представники громади наразі достеменно не знають. Однак вони впевнені: це справа рук великої промислово-фінансової групи.

Один із учасників акції протесту Віктор Чабан каже, що вони хотіли відновити храм, але їм «не дають»: «Захоплюють повністю Ямбург, стирають з лиця землі, виштовхують, а зараз ще й древні могили будуть викорчовувати. Нема в них нічого живого. А нас, місцевих мешканців, тут мало – всього сімей 10–15 німців».

Нечисленна громада ямбурзьких німців бореться за повернення території церкви і кладовища вже кілька років. Тут планували збудувати новий храм. Писали до різних інстанцій і навіть до Президента, та марно.

Влада не втручається в конфлікт

Влада, як виглядає, намагається триматися подалі від конфлікту. На території кладовища і церкви в Дніпровому наразі не ведеться ніяких будівельних робіт – це офіційний висновок державної архітектурно-будівельної служби і районної влади.

Перший заступник голови Дніпропетровської райдержадміністрації Сергій Снісаренко каже: ніяких документів, які б свідчили протилежне, немає, так само як і судових рішень, що визнавали б німців власниками землі.

«Якщо з погляду закону, то такі суперечки в судовому порядку повинні вирішувати. Якби було рішення суду, тоді б виконавча служба виконувала рішення суду, і суперечка б закінчилася», – каже районний урядовець.

Між тим в обласному відділенні Антирейдерського союзу говорять про незаконне захоплення ямбурзької землі забудовниками. Координатор організації Ірина Малоголовкіна називає «ямбурзьку справу» «гучною»: Котеджі будують на кістках. От якби Кабмін ухвалив закон про рейдерство і запровадив кримінальну відповідальність!»

Наразі ж учасники акції протесту налаштовані рішуче: голодування не будуть припиняти. Заручилися й підтримкою німецького земляцтва в Україні, воно вже готує позови до європейських судів.
XS
SM
MD
LG