Доступність посилання

ТОП новини

90 років від початку роботи І Курултаю


Віталій Пономарьов Київ, 26 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Цього дня 90 років тому у залі суду Ханського палацу у Бахчисараї після здійснення намазу відкрилося засідання кримськотатарського парламенту – Курултаю. Він проголосив створення Кримської Народної Республіки, ухвалив її Конституцію і сформував національний уряд – Директорію.

2 жовтня 1917 року ІІ Всекримський мусульманський з’їзд у Сімферополі ухвалив рішення про скликання кримськотатарського парламенту – Курултаю. На виборах 17 листопада були обрані 76 депутатів парламенту, з них четверо жінок. Засідання Курултаю розпочалися о 14-й годині 26 листопада у залі суду Ханського палацу в Бахчисараї. Головою парламенту був обраний письменник і політик Асан Сабрі Айвазов. Початок роботи Курултаю привітала телеграмою Центральна Рада.

13 грудня Курултай проголосив Кримську Народну Республіку, а наступного дня затвердив державну символіку та ухвалив першу в історії Криму Конституцію під назвою «Кримськотатарські основні закони». Конституція проголошувала рівність усіх громадян Криму незалежно від національності або віри та наголошувала на рівноправності жінок і чоловіків. Курултай сформував національний уряд – Директорію – у складі 5 директорів (тобто, міністрів) на чолі з муфтієм Криму, автором кримськотатарського гімну Нуманом Челебіджиханом. Директорія одразу засудила агресію радянської Росії проти України.

Натомість Петроградський Раднарком не визнав Кримської Народної Республіки, і 16 грудня більшовицькі частини захопили Севастополь та почали наступ на інші міста Криму. Для оборони півострова Директорія та Сімферопольська Рада народних представників створили об’єднаний Кримський штаб. Йому підпорядковувалися 2 кінних і один піший кримськотатарські полки, а також російські та українські частини. У ході боїв, що тривали до кінця січня, більшовики зайняли весь Крим і оголосили Курултай та Раду народних представників розпущеними.
XS
SM
MD
LG