Доступність посилання

ТОП новини

Перспективи створення єдиної партії на базі блоку «Наша Україна – Народна Самооборона»


           Слухати:Щоб зберегти аудіо-файл на Ваш комп''ютер для подальшого прослуховування, слід натиснути правою кнопкою мишки на лінку «завантажити» та вибрати «Save Target As...» або «Зберегти Об''єкт Як...» та вказати місце для збереження файлу. Після завантаження відкрийте його, двічі клацнувши на ньому мишкою.

Ведучий: Кирило Булкін
Гості Свободи: народні депутати від НУНС: Володимир Стретович (Християнсько-демократичний союз) та Олексій Кучеренко (Наша Україна)

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Кирило Булкін: Сьогодні увага тих, хто стежить за парламентсько-коаліційним процесом, була прикута до політради партії НСНУ, яка пройшла за відсутності кворуму й, відповідно, не ухвалила через це якихось доленосних рішень. Власне, взагалі ніяких не ухвалила.

Але це дискусії всередині НСНУ. Це лише один бік політичних перипетій всередині усього блоку НУНС.

Інший, на якому ми, власне, сьогодні зосередимось, це створення єдиної партії на базі фракції.

Насамперед я хотів би навести цитату. «За коаліційними перипетіями дехто хоче заховати своє небажання виконувати свою ж передвиборчу обіцянку». Так сказав глава президентського Секретаріату Віктор Балога, маючи на увазі обіцянку створити після виборів єдину пропрезидентську партію.

Саме з цією обіцянкою хотілося б розібратися на початку нашої розмови.

Скажіть, будь ласка, яким чином було оформлене таке зобов’язання перед виборам, як воно було зафіксоване? Володимир Стретович: Це питання було дуже гострим у партійному середовищі кожної з дев’яти партій. Деякі з них, зокрема УНП, прийняла це рішення із застереженнями і принципами, які повинні бути покладені в об’єднання.

І в рішеннях з’їздів, які були в липні-серпні, було зазначено, що дійсно партії-учасниці блоку беруть на себе зобов’язання на початку листопада ухвалити рішення про створення єдиної партії. Це дійсно історично доконаний факт.

Але хто ж міг подумати, що наша коаліція буде складатися так довго і так важко, а в результаті неможливо сьогодні виписати організаційний механізм, як злити дев’ять партій в одну.

Тому було прийняте рішення на політраді блоку, що цей процес буде організований наступним чином. Спочатку демократична коаліція, створена парламентська більшість ухвалює зміни до закону «Про політичні партії», де передбачає механізм злиття партій, одночасно визначаючись, яке свідоцтво реєстраційне приймається, якої партії, що робиться з майном, в які терміни все це здійснюється, всю технологію законів виписуємо, а після того, у зв’язку з тим, що партії-учасники блоку повинні припинити своє історичне існування, треба процедурно витримати терміни скликання їхніх вищих органів, саме з’їздів.

Найтриваліший цей термін сьогодні в партії Народний рух України, в якій від прийняття рішення про скликання з’їзду до самого з’їзду два місяці по статуту. І тут ніхто статут не змінить, крім самого з’їзду.

Було вирішено, що після внесення змін до закону «Про політичні партії», плюс три місяці — і виходимо на прийняття єдиної партії. Такий був розроблений алгоритм.

Але коли сьогодні комусь хочеться знайти причину нестворення демократичної коаліції і вішати дохлих собак на тих, хто немає ніякого відношення, то я сьогодні відбиваюся від журналістів, відповідаючи на запитання: «Так що, ви не увійдете в єдину партію?» Ну що, доведеться не йти, щоб виправдати сподівання того, хто таку інформацію розпускає в ефірі.

Але жодних слів про неучасть у процесі чи про невихід з моїх вуст, з вуст моїх партійців не лунало взагалі. Хто це робить, той нехай і відповідає за ці позиції.

Тому питання створення єдиної партії сьогодні залишається. Але це значною мірою залежатиме від тих процесів, які відбуватимуться в «НУ».

Коротенько. Я вже це говорив публічно на великих зібраннях, скажу радіослухачам, що ми в блоці вважаємо наших дев’ять партій – це така ескадра своєрідна, флотилія, яка пробивається в штурмовому політичному морі, де авіаносець – це «НУ», де є два крейсери – це Народний рух, НПУ, де канонерки – це ХДС, Партія захисників Вітчизни, «Пора», які допомагають цій ескадрі рухатися.

Коли сьогодні на авіаносці в певних відсіках, в трюмах бомби зриваються, торпеди, то ми спостерігаємо, чи залишиться на плаву авіаносець, чи не залишиться.

Як тільки авіаносець вистоїть, і вчасно ремонтна бригада прибуде та полаштує всі перегородки, то, повірте, об’єднавчому процесу бути. Як тільки авіаносець піде на дно, то про яке об’єднання може бути мова?

Ну що ж, на авіаносці в нас пан Олексій Кучеренко...

Олексій Кучеренко: Боцман.

Володимир Стретович: Старшина.

То тоді, може, Ви нас посвятите трішки у стан справ там, якщо дійсно всередині самого НСНУ настільки складно йдуть узгоджувальні процеси?

Олексій Кучеренко: По-перше, я хотів би сказати, що, безумовно, партійне будівництво не є моєю сильною стороною. Я більше відомий фахівець житлово-комунального господарства, антимонопольної політики.

Але хіба хочеш? Мусиш. Дійсно, доводиться зараз цікавитися і приймати участь. І я вдячний своєму колезі, що він, фаховий юрист, цю процедуру дуже образно, так би мовити, окреслив.

Я зі свого боку можу тільки дійсно погодитися з тим, що сьогодні ми маємо обговорювати питання створення цієї об’єднаної партії. І це відбувається. І воно відбувається в кулуарах як на рівні, так би мовити, рядових членів, так і на рівні керівництва.

Але основним питанням, безумовно, сьогодні є створення (я не говорю зараз «або не створення», я говорю все ж таки «створення») демократичної коаліції. Бо, безумовно, я навіть не припускаю думки, що її можна не створити, я вам відверто скажу...

Володимир Стретович: А її не можна не створити!

Олексій Кучеренко: Я ж про це і кажу. Її не можна не створити, навіть якщо комусь щось там подобається чи щось не подобається, то це 22 питання. Її не можна не створити!

Я вважаю, що після цього, так би мовити, всі інші проблеми, ну якщо не дуже вільно і без перешкод, то будуть і конструктивно вирішуватися.

Якщо ж все-таки припустити інший якийсь перебіг подій, то, безумовно, тоді питання створення єдиної партії буде просто не на часі, тоді буде абсолютно інша ситуація, інший розклад, як кажуть фахові професіонали-гравці в преферанс.

Володимир Стретович: ... Ми – молода демократія. І тут неминучі помилки, які громадяни наші вхопили під час подарованої свободи, а тепер вважають, що свобода повинна бути скрізь і у всьому.

Хочеш мати свободу, хочеш висловлювати свої думки, то, будь ласка, ходи по вулиці з прапорами, йди в ліс, кричи і так далі.

Хочеш бути в організації, визначати плани дій, виконувати їх, то, будь ласка, зцементуйся, будь дисциплінований, підкоряйся статуту, підкоряйся більшості, яка тоді свої позицію нав’язує, тоді ти будеш сильний у партії.

А якщо сьогодні кожен буде в своєму хуторі це говорити, то, вибачте, не буде партії, організації, за Конституцією, яка покликана захищати політичні інтереси громадян.

У такий спосіб, коли сьогодні не було кворуму, політрада «НУ» не зібралася, мені як голові партії дуже прикро, що щось неправильне діється в організації, яка не може на виклик, який сьогодні кинутий окремими її членами, відповісти адекватно.

Якби це було в моїй організації, то всі б з’явилися, поговорили, всіх сімох запросили, пояснили і сказали: або – або. Не хочеш – вибирай. Право за тобою.

Олексій Кучеренко: Але якщо бути відвертим, то дійсно я вважаю, що сьогодні переважна більшість членів політради, дуже суттєво порушила партійну дисципліну. Це їхній обов’язок прийти на засідання політради і там висловлювати або не висловлювати, погоджуватися або не погоджуватися. Але брати участь – це їхній обов’язок.

І ось цей демократичний, так би мовити, анархічний неприхід, мені здається, що просто негайно ми будемо змушені приймати жорсткі заходи.

Які це можуть бути заходи?

Олексій Кучеренко: Це винесення на з’їзд і це зміни в уставі, такі, які дозволять на майбутнє запобігти цьому раз і назавжди. Безумовно, що це має стояти на порядку денному: і скорочення кількості ради партії, і президії.

Тобто, ми бачимо, сьогодні, на жаль, проблеми в керівних органах: і в складі, і в кількості, і в структурі. Це треба виносити. Але це питання — це прерогатива з’їзду.

Ці питання назріли, але всі сьогодні розуміють або – або: або ми все ж таки відбуваємося як цей авіаносець, про який казав мій колега, і разом з колегами в один човен пересаджуємося, або ми йдемо на дно. Але ніхто не хоче, повірте мені.

Володимир Стретович: У чому проблема? Партія «НУ» як об’єднання індивідуумів і території – це молода партія, ще треба пройти певний етап становлення.

Хочу сказати, що ХДС двічі був під загрозою розколу, але ми пропливали і тихенько-тихенько випливаємо сьогодні. Тому це нормальний процес, процес становлення. Кадри, ідеологія, місця, влада – воно все вирішиться.

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG