Доступність посилання

ТОП новини

Пропозиції Росії – камінь спотикання на засіданні Ради міністрів ОБСЄ.


Кирило Булкін Київ, 30 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні в Мадриді завершить свою роботу дводенне засідання Ради міністрів Організації з Безпеки й Співробітництва в Європі. І сьогодні очікуються рішення стосовно найбільш суперечливих питань, як-от: російських пропозицій з реформування Бюро з демократичних інституцій та прав людини або щодо потенційного головування Казахстану в ОБСЄ. Словом, зустріч обіцяє бути бурхливою.

Засідання міністрів закордонних справ країн-членів ОБСЄ, або Ради міністрів ОБСЄ, як офіційно називається цей орган, відкрив прем’єр-міністр Іспанії Хосе Луїс Родрігес Запарето. Він заявив, що ОБСЄ має змінюватись, щоб відповідати на виклики сучасності: «ОБСЄ надає нам інструмент незаперечного значення в побудові Євразійського форуму для миру, безпеки та обміну досвідом, форуму для діалогу та полікультурного співробітництва в Атлантичному регіоні, дозволяючи нам зустрічати виклики 21 сторіччя. Наш геополітичний простір змінюється, і разом з ним має змінюватися наша організація».

Різка реакція на російські спроби послабити моніторинг виборів

Однак різні члени ОБСЄ мають різне бачення того, як саме має організація змінюватись. Так, Росія висунула пропозиції, спрямовані на зменшення повноважень Бюро з демократичних інституцій та прав людини (БДІПЛ) щодо моніторингу виборів у країнах-членах ОБСЄ.

Ці пропозиції викликали різке заперечення Сполучених Штатів. Заступник держсекретаря США з політичних питань Ніколас Бернс заявив, що ці пропозиції є неприйнятними ані для нинішнього засідання Ради міністрів ОБСЄ, ані для будь-яких наступних.

«Ми не підемо на компроміс. Ми не дамо дороги будь-якій пропозиції, що послаблює Бюро, ні на міліметр. Це просто неможливо – як на цьому засіданні міністрів, так і будь-коли в майбутньому. Тож ми збираємось боронити Бюро, а країни мають ухвалити свої рішення. Але ці рішення потягнуть за собою відповідні наслідки» – вважає заступник держсекретаря США з політичних питань Ніколас Бернс.

Погрози Росії

Серед інших суперечливих питань, які обговорять, – вихід Росії з Договору про звичайні озброєння в Європі, місії ОБСЄ в Косові та Афганістані, а також заявка Казахстану на головування в організації у 2009 році. В останньому питанні проти виступають США, Велика Британія та Чехія. Вони аргументують свою позицію тим, що Казахстан не готовий головувати в організації, ключовими цінностями якої є повага до прав людини та відданість демократії. Тому найімовірнішими кандидатом на головування 2009 року є Греція, а 2010 – Литва.

Проте заступник міністра закордонних справ Росії Александр Грушко натякнув, що Росія може заветувати такий сценарій. Він заявив, що відмова підтримати заявку Казахстану може призвести до того, що ОБСЄ залишиться взагалі без держави, яка головує, і не лише 2009 року.
XS
SM
MD
LG