Доступність посилання

ТОП новини

Право не друкувати чи спроба цензури? Дніпропетровське видавництво відмовилось видавати дослідження «Забутою Україною»


Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 3 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У Дніпропетровську письменницький скандал. Одне із місцевих видавництв перед друком краєзнавчого дослідження «Забутою Україною» спробувало вилучити з книги сторінки, пов’язані з УПА та іншими подіями української історії, а потім взагалі відмовилось від друку, звинувативши авторів у заангажованості. У свою чергу історики та письменники, котрі працювали над книжкою, наголошують – заяви видавництва схожі на спробу політичного цензурування.

Матеріал для книги «Забутою Україною» збирали упродовж майже десятиліття. Автори, а це професор Києво-Могилянської академії Юрій Мицик, журналіст Борис Матюшенко, письменники Юрій Шковира та Микола Чабан, намагалися відшукати нові дані про українську минувшину, долі видатних українців, найбільш яскраві та трагічні моменти в житті народу, відвідували місця, де відбувалися визначні історичні події. Загалом у пошуках фактажу вони проїхали 50 тисяч кілометрів.

Врешті-решт книгу видали невеликим накладом – усього 180 примірників. Після того, як із виданням ознайомились фахівці управління освіти облдержадміністрації, виникла ідея доповнити книжку історією області та видрукувати 5-тисячним накладом.

За домовленістю, як стверджують автори, книгу мало випустити в світ ТОВ «Дніпрокнига» власним коштом, щоб потім наклад викупила облдержадміністрація.

«Зникла» частина тексту щодо Петлюри, Бандери, ОУН-УПА...

А втім, кажуть письменники, не так сталось, як гадалось. В середині листопада керівництво «Дніпрокниги» надало авторам відредагований текст, в якому були відсутні важливі історичні факти та роздуми довкола них – зникла частина тексту, де згадувалась діяльність Петлюри, Бандери, провідників ОУН-УПА, події Холодноярського повстання тощо, також були вилучені висловлювання авторів щодо сучасної політичної ситуації в державі.

Письменники обурились, тоді видавництво взагалі відмовилось від друку.

Автори стверджують: у друкарні їх звинуватили ледь не в націоналізмі. Один із творців книги, історик Юрій Мицик зазначив: «Там нема образи росіян як таких, євреїв як таких, німців як таких. Ми критикуємо політику уряду Російської імперії, ми критикуємо конкретних носіїв цієї політики – Катерина, Потьомкін…»

У видавництві кажуть, що це не цензура

У видавництві звинувачення щодо спроби цензурування відкидають. Заступник голови правління «Дніпрокниги» Олена Куценко пояснила: друкарня спеціалізується на краєзнавчій та дитячій літературі, а книга «Забутою Україною» вийшла дещо заполітизованою, тому й вимушені були скористатися правом на відмову.

Олена Куценко: «Ми замовляли авторам книжку краєзнавчу, а вийшла книжка не краєзнавча, вийшла книжка заполітизованих публіцистичних нарисів. А як видавництво ми маємо право відмовитись від будь-якого видання».

А втім, книга «Забутою Україною» все ж побачить світ. Наразі автори домовляються з іншим видавцем про друк свого дослідження. Як альтернативу пропонують видати книжку під іншою назвою – «Віками й просторами».
XS
SM
MD
LG