Доступність посилання

ТОП новини

ЄС вважає Транскаспійський газопровід в обхід Росії доцільним


Наталія Вікуліна Брюссель, 3 грудня 2007 (RadioSvoboda.Uа) – Економічно доцільним вважають посадовці Євросоюзу Транскаспійський газопровід, який має дозволити експорт газу до ЄС із Центральної Азії. Такий висновок міститься в техніко-економічному обґрунтуванні, яке підготували фахівці з Євросоюзу.

ЄС прагне встановити незалежний доступ до величезних запасів блакитного палива, які містяться у Центральній Азії. Транскаспійський газопровід якраз і має дозволити експорт туркменського і казахстанського газу до Європи, оминаючи Росію. Планується, що трубопровід пройде через Каспійське море, а також територією Азербайджану, Грузії і Туреччини.

За підрахунками Євросоюзу, каспійський регіон може забезпечити 15 % потреб ЄС у газі до 2020-го року. Цими днями експерти Євросоюзу завершили аналіз об’ємом 700 сторінок, де виносять позитивний вердикт проекту Транскаспійського газопроводу.

В інтерв''ю Радіо Свобода речник Комісара ЄС з енергетики Ферран Тарраделлас-Еспуні сказав: «У цілому я можу сказати, що від авторів дослідження і від зацікавлених сторін ми отримали дуже позитивні відгуки щодо коридору, який планується побудувати під Каспійським морем».

За словами речника Комісара ЄС з енергетики, автори дослідження розглянули всі необхідні елементи, серед яких вплив на довкілля, економічна доцільність, можливі альтернативні шляхи. Тарраделлас-Еспуні, однак, наголосив, що дослідження не враховує юридичної суперечки між державами на Каспії, серед яких Росія та деякі інші кажуть, що жоден проект не може здійснюватися перед тим, як узбережжя буде поділено таким чином, що це задовольнить усі сторони.

ЄС кинув виклик Москві

Прямий доступ Євросоюзу до газових запасів Центральної Азії давно став делікатним політичним питанням, оскільки воно може позначитися на відносинах регіону з Росією, яка нині скуповує там більшість блакитного палива.

Цими днями ЄС кинув виклик Москві, провівши зустріч на цю тему з представниками усіх потенційних учасників проекту Транскаспійського газопроводу: Казахстану, Туркменістану, Азербайджану і Грузії. Можливо, що на початку наступного року переговори ЄС з цими країнами пройдуть уже на вищому рівні.

Водночас Євросоюз також підтримує інший проект – газопровід «Набукко» має поєднати Кавказ із Європою знову ж таки в обхід Росії. Цей трубопровід планують завершити до 2012 року.
XS
SM
MD
LG