Доступність посилання

ТОП новини

Суданська влада звільнила ув’язнену британську вчительку


Олекса Семенченко Лондон, 3 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У понеділок суданська влада звільнили під опіку британського посольства Джил Ґіббонз. Минулого тижня британську вчительку Джил Ґіббонз було ув’язнено за те, що її учні назвали плюшевого ведмедика ім’ям ісламського пророка Могамеда. Суд визнав це знущанням над ісламом. Однак, сьогодні Джил Ґіббонз було помилувано завдяки втручанню двох впливових британських мусульман. Її звільнення підтвердив радник президента Судану.

Джил Ґіббонз
(epa)
54-річну британську вчительку Джил Ґіббонз, що викладала у престижній школі у Хартумі лише кілька місяців, було засуджено до 15 діб ув’язнення і наступної депортації за «блюзнірство» щодо ісламу. Причиною стала скарга секретаря школи владі про те, що вона назвала свого плюшевого ведмедика Могамедом – іменем ісламського пророка.

Насправді, як розповіли вчителі Unity High School, назвати так іграшкового ведмедика навіть не було її ідеєю. Джил, що намагалася застосовувати новаторські методи навчання, попросила учнів на одному з уроків дати ім’я ведмедикові і більшість з них обрали ім’я Могамед. Справа відбувалася у вересні, і жоден з батьків не скаржився, коли вона розіслала всім циркуляр, в якому розповіла про навчальний проект, в якому ведмедик мав бути фіктивним учасником. Колеги називають те, що сталося, невинною помилкою, яку роздули через конфлікт між секретарем та директором школи.

Та все ж минулого тижня проти Ґіббонз було висунуте обвинувачення в образі ісламу, розпалюванні ненависті та зневазі релігійних почуттів.

Духовний провідник Англіканської церкви архієпископ Кантенберійський Рован Вільямс вважає вирок суду «перебільшеним»: «Цьому нема виправдання. Я думаю, це абсурдно непропорційна відповідь на незначне культурне непорозуміння. Це не робить ніякої честі суданському урядові».

Вчительці загрожувало більше покарання

Одначе, згідно із суданським карним кодексом, вчительці загрожувало більше покарання: річне ув’язнення і 40 батогів, тож присуд 15 діб, винесений у четвер, дехто у Судані сприйняв як зам’який.

Сотні мусульман наступного дня вийшли на демонстрацію, вимагаючи страти вчительки. Вони скандували: «Ті, що ображають пророка, не мають права жити!» Деякі палили газети з фотографією Ґіббонз.

Щоб забезпечити її звільнення, до Судану відправилися двоє мусульман – членів Палати Лордів британського парламенту. Лорд Ахмед та баронеса Саїда Варсі мали нагоду зустрітися з учителькою, яку тримають, як вони кажуть, у добрих умовах в одній з достатньо комфортабельних урядових вілл, місце розташування якої зберігають у таємниці заради її власної безпеки. Такі вілли зазвичай призначаються для ув’язнених лідерів опозиції цієї країни. Тут є ліжко і необмежена кількість їжі, тоді як у переповнених звичайних суданських тюрмах нема ні того, ні іншого.

Також лорди упродовж вихідних провели низку складних переговорів із різними офіційними чинниками, а у понеділок вранці зустрілися з президентом Судану Аль-Баширом. Вони просили помилувати вчительку, але зберігали в таємниці зміст розмов, щоб не зашкодити справі.

Для президента Судану таке помилування – делікатна річ у країні з виразними антизахідними настроями. Фахівці кажуть, що Аль-Башир наражається на опозицію у своєму власному уряді, а саме з боку могутніх міністерства внутрішніх справ і апарату державної безпеки. Він не може виглядати як людина, що піддалася західному тискові. Тому угода з двома британським мусульманами, що заплатили за подорож із власної кишені, виглядає більш прийнятною для опонентів.
XS
SM
MD
LG