Доступність посилання

ТОП новини

Ригу вперше за історію відносин між Латвією та РФ відвідав міністр закордонних справ Росії


Людмила Пилип Рига, 18 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Ригу вперше за часів відновлення незалежності Латвії відвідав міністр закордонних справ Росії. Мета візиту керівника російського зовнішньополітичного відомства Сєрґєя Лаврова – обмін ратифікаційними грамотами про латвійсько-російську прикордонну угоду. Експерти вважають, що цей візит надасть стимулу розвиткові двосторонніх відносин, однак відразу не вирішить усіх суперечливих питань латвійсько-російських відносин.

Латвія -- Міністр закордонних справ Росії Сєрґєй Лавров та міністр закордонних справ Латвії Маріс Рієкстиньш під час спільної прес-конференції, Рига, 18 грудня 2007 р.
(epa)
Процедура обміну ратифікаційними грамотами, яка сьогодні відбулась у Ризі, поставила крапку в тривалій історії підписання латвійсько-російської прикордонної угоди. Згадана угода готувалась до укладення ще в 2005 році.

Однак приєднання латвійською стороною до цього договору декларації, в якій із посиланням на Мирний договір 1920 року Латвія згадувала про своє право на повіт Абрене – нинішній Питаловський район Псковської області Росії – призвело до відмови Москви підписати цей документ.

Лише через два роки латвійський уряд відмовився від згаданої декларації, а Конституційний суд країни визнав відповідність прикордонної угоди Конституції Латвійської Республіки.

Однак у Латвії залишились незадоволені остаточною редакцією документу. Вони і зустрічали нині Сєрґєя Лаврова в Ризі акцією протесту.

Росія бачить вигоду, Латвія не бачить панацеї

У свою чергу російська сторона визнає вигідним для себе підписання угоди про кордон із Латвією, оскільки з набуттям її чинності Абрене-Питалово офіційно зафіксоване у складі території Російської Федерації. З огляду на це Сєрґєй Лавров прибув до Риги, незважаючи на відсутність у країні нового уряду.

Колишній під керівництвом Айґарса Калвітіса 5 грудня подав у відставку. Формувати новий склад Кабінету міністрів Президент Латвії Валдіс Затлерс доручив міністрові внутрішніх справ Іварсові Ґодманісу, і цей процес поки не завершений.

На думку місцевих експертів, візит Лаврова до Риги свідчить про поліпшення політичного клімату між Латвією та Росією, але одночасно не означає автоматичного вирішення усіх проблем, які існують між сусідніми країнами.

Так само думає і міністр закордонних справ Латвії Маріс Рієкстиньш, який заявив: «Укладення угоди про кордон створює позитивне тло для розвитку відносин між двома країнами, але, безумовно, не є тією панацеєю, яка вирішить усі проблемні питання, що виникли між обома країнами».

Із «російськомовними» Латвія розбереться сама

Висловлюючи позицію Росії, Сєрґєй Лавров не раз критикував Латвію за те, що в ній, на думку Москви, порушуються права російськомовного населення.

Керівник зовнішньополітичного відомства Латвії Маріс Рієкстиньш прогнозує, що і в найближчому майбутньому російська риторика з цього приводу навряд чи зміниться.

«У той же час наша відповідь дуже проста: представники інших національностей, які живуть у Латвії, – це наші люди, ми про них турбуємося. Ми можемо вислухати сказане щось у цьому зв’язку ззовні, але у будь-якому разі рішення ми ухвалюватимемо самі, на підставі норм міжнародного права», – наголосив Маріс Рієкстиньш.

У рамках візиту міністра закордонних справ Росії Сєрґєя Лаврова до Риги відбулась і його зустріч із Президентом Латвії Валдісом Затлерсом. Латвійський керівник отримав офіційне запрошення відвідати Росію.

Також під час візиту підписали двосторонні угоди про співпрацю у сфері соціального захисту та про статус латвійських поховань у Росії та російських у Латвії.
XS
SM
MD
LG