Доступність посилання

ТОП новини

Парламент Сербії розглядає резолюцію щодо позиції Белграда в проблемі Косова


Анамарія Рамач Белград, 26 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Парламент Сербії сьогодні на надзвичайній сесії обговорював резолюцію щодо позиції Белграда в косовській проблемі. Йдеться про документ, в котрому визначають, яких заходів вживатимуть державні органи Сербії у разі проголошення незалежності провінції.

Резолюцію підготувала владна коаліція на чолі з Прем’єр-міністром Воїславом Коштуніцею, а Уряд Сербії ухвалив її після консультацій з парламентськими фракціями. Документ фактично зобов’язує сербських урядовців – не погоджуватися з незалежністю Косова. У тексті резолюції наведені ключові положення, які мають бути рамкою діяльності державних органів та інших публічних діячів, коли йдеться про збереження державних кордонів. У ньому зазначається, зокрема, що пріоритетом влади є – захист територіальної цілісності Сербії, а тому Белград не має наміру пов’язувати вирішення косовської проблеми з процесом інтеграції країни в Євросоюз.

Згідно з текстом Резолюції, Сербія перегляне рівень відносин з усіма країнами, які визнають незалежність. Але, на думку сербських оглядачів, Белград не буде розривати дипломатичних відносин з країнами Євросоюзу. Сербія також не планує вживати військових заходів для реалізації прагнень державної цілісності.

Резолюція також практично підтверджує військовий нейтралітет Сербії, а остаточне рішення щодо можливого приєднання країни до будь-якої військової інтеграції винесуть громадяни Сербії на референдумі.

«Наша країна зробить усе, щоб Косово залишилося у складі Сербії»

На сьогоднішньому засіданні парламенту виступили глава держави, голова уряду та спікер парламенту, відтак виступали лідери парламентських фракцій.

Президент Борис Тадич заявив: «Цією резолюцією про Косово і Метохію підтверджується єдина державна політика, якою захищаємо територіальну цілісність та суверенітет Сербії, а також подальший поступ європейських інтеграцій нашої країни. Наша країна зробить усе, щоб Косово залишилося у складі Сербії, а Сербія – на своєму «європейському шляху». І обидва ці принципи мусимо здійснити мудрою політикою, мирними й дипломатичними способами. Ізоляцією від решти світу та війною не зможемо ані зберегти Косово, ані забезпечити економічну перспективу для громадян».

А прем’єр-міністр Сербії Воїслав Коштуниця доповідь спрямував здебільшого проти США. Хоча сила на боці Америки, проте право, за його словами, на боці Сербії.

Воїслав Коштуниця: «США усебічно жертвує державними і національними інтересами Сербії та життєвими інтересами косовських албанців лише для формування квазі-державного утворення, у якому б НАТО було, як написано у Додатку 11 плану Ахтісаарі, «остаточним органом» влади у «незалежному Косові».

Цілковита одностайність за винятком ліберальних демократів

Незважаючи на розбіжності між партіями, усі, крім ліберально-демократичної партії, котра має 15 депутатів, виступали за неподільність Сербії, тобто проти визнання Белградом незалежності Косова. Документ, як очікують, буде схвалений. Сесія ще триває і ймовірно закінчиться до півночі.

Тим часом, майбутній прем’єр Косова Хашім Тачі та інші косовські урядовці повторюють, що не будуть ухвалювати жодних односторонніх рішень про незалежність без згоди своїх закордонних друзів. Під цим вони мають на увазі США та країни Євросоюзу.

Матеріали до теми:

• Сербія погрожує світові заходами у відповідь на проголошення незалежності Косова • Рада Безпеки ООН не знайшла компромісного рішення щодо Косова • Чи будуть успішними нинішні дебати в ООН щодо Косова? • Край Косово: життя пересічних мешканців
XS
SM
MD
LG