Доступність посилання

ТОП новини

Американські сенатори побачили в Росії відновлення радянської системи


Мар’яна Драч Прага, 11 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Група американських сенаторів завітала до штаб-квартири Радіо Свобода в Празі під час європейського турне. Сенатори поділилися, зокрема, своїми думками про розвиток демократії у Росії.

Сенатора-республіканця Чарльза Ґресслі вважають одним із найвпливовіших американських конгресменів. Вперше ставши законодавцем 1980 року, він представляє штат Айова і засідає в фінансовому, юридичному, бюджетному та аграрному комітетах, так само як у спільному комітеті з питань податків. Хоча сенатор Ґресслі передовсім займається внутрішніми питаннями, у 2005-2006 роках він входив до делегації Сенату США в Парламентській Асамблеї НАТО. Як член делегації він співпрацював з європейськими законодавцями з питань міжнародної безпеки.

Ще один гість Радіо Свобода, сенатор-республіканець Леррі Крейґ, представляє штат Айдаго. Він входить до комітетів з асигнувань, енергетики і природних ресурсів і ще до комітету з питань довкілля і громадських робіт.

Сенатор Чарльз Ґресслі
(RadioSvoboda.Ua)
Чарльз Ґресслі: «Ми не повинні вводити в оману Путіна і решту росіян, що нас задовольняє ресовєтизація країни»

Р. С.: Лідери багатьох країн, де веде мовлення Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа, вважають, що демократія означає нестабільність. Серед них президент Росії. Водночас нині багато росіян відчули поліпшення економіки і побоюються повернення буремних 90 років. Що б Ви сказали пересічним росіянам на рахунок того, чи має рацію Путін, що демократія це розкіш, яку вони собі не можуть зараз дозволити?

Чарльз Ґресслі: Економіка Росії нині у набагато кращому стані, ніж десятиліття тому, бо, передовсім, виросли ціни на нафту. Якщо уявити, що ціни різко впадуть, то росіяни можуть повернутися до хаосу, який був, або принаймні впаде рівень життя. Хоча нині добробут росіян вищий, якщо порівнювати з 90 роками чи радянськими часами, все одно він не надто високий, якщо порівняти його, наприклад, з Португалією. Я кажу про Португалію, бо одного разу Путін сказав, що Росії знадобиться 10 років, щоб наздогнати маленьку Португалію.

Тому я закликаю російський народ домагатися більшої політичної свободи. Не варто обирати короткотерміновий економічний добробут і стабільність за рахунок довготермінового блага, яке дасть політична свобода задля розвитку економіки.

Р. С.: Нещодавно відносини між Вашингтоном і Москвою погіршилися, зокрема через те, що вважають згортанням демократії у Росії. Які відносини Сполучені Штати нині мають з Росією? Ви вважаєте Москву партнером чи супротивником?

Ч. Ґ.: Я не розглядаю їх сьогодні як ворога, бо, гадаю, вони не надто сильні, щоб ним бути. У радянські часи, можливо, ми їх так і сприймали, але й тоді вони не були настільки сильними, як ми думали.

Як би там не було, відносини мають продовжуватися. Але, гадаю, ми не повинні вводити в оману Путіна і решту росіян, що нас задовольняє ресовєтизація країни. Адже поліцейська держава неприпустима, якщо ви боретеся за громадянські права, за свободу. Гадаю, нам треба чітко дати зрозуміти, що нас не обдурить Путін, як, можливо, він нас обдурив під час першої зустрічі з президентом Бушем. Якби я сьогодні подивився в очі Путіна, то побачив би там КҐБ і відновлення радянської системи.

Сенатор Леррі Крейґ
(RadioSvoboda.Ua)
Леррі Крейґ: «Гадаю, що Путін буде набагато менш успішним, якщо про нього постійно і відкрито говоритимуть»

Р. С.: Що ж Америка може і повинна зробити для того, щоб підтримати демократичний прогрес у Росії?

Леррі Крейґ: Це інтерв’ю відбувається в Центральній Європі, де присутність Росії відчувається, зокрема, завдяки тому, як вона просуває свої інтереси за допомогою енергетичної політики. Що ж нам робити? Гадаю, перш за все, ми повинні чітко це усвідомлювати і тоді в нас є різні інструменти в Європейському Союзі і НАТО. Залякування відбувалися в Грузії, в інших місцях... Гадаю, що Путін буде набагато менш успішним, якщо про нього постійно і відкрито говоритимуть. Тому, коли одна країна має справу з енергетичною політикою Росії, то інформація про обставини цього допоможе загальному перебігу переговорів. Путін не може сховатися, якщо відкрито оприлюднюють те, що він робить.
XS
SM
MD
LG