Доступність посилання

ТОП новини

Підприємства з молотка. Україну очікує нова хвиля приватизації


Наталка Коваленко, Надія Шерстюк Уряд затвердив список із 28 підприємств, які виставлять на продаж. За словами Прем’єра Юлії Тимошенко, торги проводитимуть на відкритих аукціонах. Урядовці вимагатимуть від інвестора, який захоче купити підприємство, стратегічний план розвитку та соціальних гарантій.

ГЛАС НАРОДУ:
Як Ви ставитесь до приватизації? Чи бачите Ви для себе користь у роздержавлені підприємств?
Людмила, страховий агент:
- Я за, якщо це приносить прибуток тій організації, яка правильно зможе розпоряджатися такими коштами. І проти, коли це йде людям, котрі кладуть гроші собі в кишеню.
Василь, юрист:
- Увесь світ іде цим шляхом. З практичної точки зору та з економічної це поповнить державну казну. Інше питання - наскільки це доцільно, бо є об’єкти, які мають стратегічне значення для держави, і з якими це робити не можна.
Олена, менеджер з продажу:
- Я гадаю, що великі об’єкти мають належати державі, бо і так усе продається і приватизується.
Леонід Іванович, соціальний працівник:
- Я підтримую приватизацію. Будуть платити податки, будуть поступати в казну гроші. Якщо буде правильна структура зняття аналогів, то будуть лише прибутки.
Вікторія, приватний підприємець:
- Я, як приватний підприємець, з 1993 року працювала на країну, а мене ошукали. Тому на сьогоднішній день я щаслива, що мій приватний бізнес не залежить від політичної ситуації в країні.
Які об’єкти приватизують?


До приватних рук можуть перейти потужний виробник аміаку та карбаміду ВАТ «Одеський припортовий завод» і найбільша телекомунікаційна компанія України «Укртелеком». Ці підприємства, на думку урядовців, треба продати в першу чергу. Які ще об’єкти підуть з молотка, і як саме обіцяють проводити приватизацію, дізнавалася київська кореспондентка Радіо Свобода Тетяна Ярмощук.

«До приватизаційного списку увійшли також по 25% енергопостачальних компаній «Львівобленерго», «Прикарпаттяобленерго», «Сумиобленерго», «Чернігівобленерго», «Одесаобленерго» та «Полтавобленерго», які перебувають у власності «Енергетичної компанії України».

Юлія Тимошенко обіцяє, що у ході приватизації не використовуватимуть ніяких тіньових схем, все відбуватиметься на відкритих аукціонах:

«Більше в Україні не буде ніяких напівтіньових або тіньових приватизацій, і всі об’єкти, які будуть доповідатися, приватизують абсолютно прозоро, винятково на відкритих аукціонах. І ніякого тіньового лобізму у моделях приватизації наш уряд не допустить».

Якщо затверджений план приватизації виконають, одержаних коштів може вистачити не тільки, щоб закрити дірки у бюджеті, але й для обіцяного повернення вкладів Ощадбанку, констатує директор Інституту приватизації Олександр Рябченко.

Від чого залежатиме виконання плану приватизації?

Виконання затвердженого урядом плану приватизації напряму залежатиме від продажу «Одеського припортового заводу» і «Укртелекому», переконує колишній керівник Фонду держмайна, нині народний депутат від Партії регіонів Михайло Чечетов:

«Якщо вдасться ці 2 об’єкти успішно продати, то план приватизації буде виконаний. Якщо хоча б один із них не вдасться – план виявиться недовиконаний. А якщо обидва не зможуть – план приватизації просто провалять».

Від приватизації планують отримати, як враховано у державному бюджеті, понад 8 млрд. грн. Ще 12 млрд. приватизаційних коштів закладені у позабюджетних соціальних програмах.

«У Тимошенко масштабні приватизаційні апетити»

Порівняно з попередніми урядами чинний Кабмін на чолі з Юлією Тимошенко має масштабні приватизаційні апетити, вважає директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. На його думку, якщо торги вдасться провести прозоро і чесно, це підтвердить не лише виконання приватизаційного плану, але й засвідчить успішну діяльність уряду.

Василь Юрчишин: «План на цей рік цілком можна виконати, бо дійсно є такі привабливі об’єкти як «Укртелеком», «Одеський припортовий завод». Звичайно, задумані заходи варто починати найближчим часом, тому що приватизація великих підприємств, зазвичай, є довгим процесом. Він може іноді потребувати законодавчого оформлення. Протягом останніх трьох років приватизація, по суті, була законсервована».

Економіст, депутат від Партії регіонів Олексій Плотников наголошує: такі підприємства як «Одеський припортовий завод» та «Укртелеком» варто передати у приватну власність. Однак він сумнівається, що наполеонівські приватизаційні проекти уряду будуть виконані. Олексій Плотников:

«З точки зору прозорості можна сперечатися, з точки зору виконання це майже традиційно – коли у нас декларують плани, а потім їх не виконують.Поки що я не бачу підстав вважати, що ці плани виконають цього разу».

Наповнювати бюджет як ніколи актуально

Уперше сівши у прем’єрське крісло, Юлія Тимошенко була сповнена піднесеного помаранчевого романтизму. Відтак не дуже переймалася наповненням бюджету, зазначає економічний оглядач Сергій Руденко. Тепер це питання стало як ніколи актуальним, бо треба шукати кошти. Наприклад, для виплат вкладів Ощадбанку. Сергій Руденко:

«Упродовж 2008-го року ми побачимо дуже дорогу приватизацію. Маю на увазі, що дійсно, підприємства продадуть за справжньою вартістю».

Куди підуть гроші?

За Бюджетним кодексом, гроші від приватизації покривають дефіцит бюджету, а потім направляються на загальні програми, розповідає народний депутат від БЮТ, екс-міністр економіки Сергій Терьохін. Так було з коштами від продажу «Криворіжсталі», це ж планують зробити і після цієї приватизації. Сергій Терьохін:

«Здійснюється пропорційний розподіл, відповідно до розпису витрат бюджету протягом поточного місяця чи року. І гроші витрачають на все: на освіту, науку, виплату бюджетних заробітних плат. Приватизація або управління державною власністю – це бізнес. Я, наприклад, не знаю, скільки реально коштує «Одеський припортовий завод» чи «Укртелеком». Бо їхня ціна визначається на тендерах або аукціонах».

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG