Доступність посилання

ТОП новини

У Чернівцях світлофори для незрячих заговорили


Оксана Зима Чернівці, 17 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Чернівці – друге місто в Україні, де світлофори для незрячих людей заговорили. На новому обладнанні встановлений гучномовець, де замість простих звукових сигналів людям з вадами зору допомагає переходити вулицю людський голос. Такі світлофори працюють поки що лише у двох місцях обласного центру, де переважно живуть і працюють незрячі.

«Переходьте, будь ласка, вулицю … переходьте, будь ласка» – звучить із гучномовця.

Світлофори, що запрошують переходити вулицю, річ корисна, запевняють незрячі. Олександр Фесенко, головний реабілітолог Чернівецького УТОСу також вже встиг у цьому переконатися.

Олександр Фесенко: «По-людськи це все виглядає, (раніше були) просто звукові сигнали, які іноді тонули у вуличному шумі, іноді різкі сигнали.., а це вже людський голос!»

Щоправда, каже пан Фесенко, було б добре, якби сам голос звучав дещо професійніше: «Голос такий, по-російськи кажуть, «неотесаний»…, професійніший бажано, щоб це був жіночий голос».

Жіночий голос, наголошує Олександр Фесенко, приємно звучить і виділяється у вуличному гаморі.

Олег Кударенко, який працює старшим лаборантом в УТОС, уже також користувався новим світлофором. На його думку, для зручності тут бажано дещо змінити.

Олег Кударенко: «Дуже мало часу дають на перехід – треба більше. Перед тим, як прозвучить сигнал «переходьте, будь ласка, вулицю», сказати: «Приготуватися!». Можливо б, і водії також стишували хід».

Обіцяють врахувати побажання людей

Зраз світлофорним господарством займається не «МіськСвітло», як раніше, а «МіськШеп». Тому, за словами директора міського комунального підприємтсва «МіськСвітло» Вадима Чубатюка, вивченням питань, наскільки прижилися нові світлофори і що в них потрібно змінювати, займатимуться у «МіськШепі». Пропозиції незрячих людей мають бути враховані, а змінити голос чи продовжити час переходу вулиці неважко, зазначає пан Чубатюк. Тим більше, що на це йдуть невеликі кошти. Облаштування двох світлофорів обійшлося місту в 4 тисячі гривень.

Вадим Чубатюк: «Змінимо голос на жіночий …, людям не сподобається — буде підлаштовуватися під людей».

Незрячі люди також хочуть, щоб світлофорів, які розмовляють, було більше, ніж два. І щоб їх встановили у місцях загального користування – біля магазинів, поліклінік, там, де людям із вадами зору доводиться переходити вулицю.
XS
SM
MD
LG