Доступність посилання

ТОП новини

Новий Прем’єр-міністр – старі претензії Президента


Тетяна Ярмощук Київ, 18 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Боротьба інституцій чи персоналій? Протистояння між Президентом та Прем’єр-міністром закладені у законодавстві чи все залежить лише від прізвищ керівників? Про що свідчать останні розбіжності між Ющенком та Тимошенко?


У Блоці Юлії Тимошенко анонсують візит до Москви – у Секретаріаті Президента негайно реагують: нам про цей візит нічого не відомо. Уряд вносить до першочергової приватизації шість обленерго – Секретаріат глави держави проти. Перелік неповний. Наскільки серйозним є президентсько-прем’єрське протистояння? Йдеться про робочі моменти, які швидко стають надбанням журналістів, чи про системний конфлікт?

Протистояння між Президентом та Прем’єр-міністром закладені на інституційному рівні, вважає політолог Сергій Таран. Оскільки після політреформи й досі немає чіткої відповіді, хто і за що відповідає.

Сергій Таран: «А після того, як був ухвалений новий Закон «Про Кабмін» ця ситуація стала геть заплутаною. Тому й Секретаріат наполягає на ухваленні нового закону, який би нарешті чітко розмежовував повноваження між Президентом та Кабміном, і, зокрема, чітко б указував, що безпека та міжнародна політика є за Президентом, а економіка – за Кабміном».

Через «персональні стосунки»?

Однак значну роль у президентсько-прем’єрському протистоянні, на думку політолога Андрія Єрмолаєва, відіграють і персональні стосунки.

Андрій Єрмолаєв: «З перших днів роботи уряду Тимошенко Президент почав проводити політику стримувань, як ініціатив, так і кадрових призначень. Юлія Тимошенко поки що демонструє високу витривалість, враховуючи, що зараз їй, як політику, невигідний конфлікт із Президентом. Але ця інтрига і ця конкуренція навряд чи може тривати довго, рано чи пізно цей пар у чайнику кришку зірве. Питання у тому, якою буде ціна такого зривання кришки і коли це відбудеться»

Чи повториться «2005 рік»?

Нинішні стосунки між Президентом Ющенком та Прем’єром Тимошенко називати суперечливими ще зарано, але загроза повторення 2005 року існує, зазначає політолог Олександр Палій.

«Це просто різні підходи до розуміння, хто має нести відповідальність за відповідні речі. І,найімовірніше, якщо не буде бажання у сторін загострювати ці питання, то вони вирішаться. Називати ці речі суперечностями ще рано. Але все-таки зберігається загроза того, що уроки 2005 року ще не до кінця враховані і що ці суперечності можуть колись з’явитися, але поки що вони далеко ще не вийшли на такий гострий рівень», – наголошує політолог Олександр Палій.

Експерти зазначають, що Тимошенко певний час поступатиметься Ющенку, щоб встигнути зарекомендувати себе на посаді Прем’єра. А від того, чи будуть внесені зміни до Конституції, і якими будуть повноваження напередодні президентських виборів, залежатиме рішення Юлії Тимошенко висувати чи не висувати свою кандидатуру.

Матеріали до теми:

Президентський закон про Кабмін. Ющенко посилює владу над Тимошенко? (аналіз) Олександр Мороз упевнений: між В. Ющенком і Ю. Тимошенко посилюватимуться суперечності
XS
SM
MD
LG