Доступність посилання

ТОП новини

Інавгурація Міхеїла Саакашвілі завершилася, політична боротьба в Грузії триває


Василь Зілгалов Прага, 21 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Інавгурацією у неділю президент Грузії Міхеїл Саакашвілі офіційно розпочав свій другий термін на цьому посту. Це сталося попри протести опозиції, яка у неділю зібралася на багатотисячний мітинг, але в іншому кінці Тбілісі. Активність опозиційних сил обіцяє дуже конкурентні парламентські вибори в країні, що мають відбутися цієї весни.


Чи не наймолодший у Європі президент, вдруге обраний у Грузії в першому турі 5 січня, у неділю склав присягу на площі Руставелі в Тбілісі. Це відбулося в присутності багатьох іноземних делегацій та десятків тисяч грузинських прихильників Саакашавілі: «Як президент Грузії, я клянусь перед Богом і людьми захищати конституцію, незалежність, єдність та неподільність країни. Я виконуватиму свої президентські обов’язки чесно, дбатиму про безпеку і процвітання наших громадян. Я докладу всіх зусиль для відродження і непереможності народу і держави».

Нелегітимність чи небажання сприймати реалії?

Присутність офіційних делегацій з низки країн світу, у тому числі президентів Польщі, Румунії, Литви, від Росії – міністра закордонних справ, означала, що заяви опозиції про нелегітимність цієї інавгурації є, як сказав Радіо Свобода представник Білого Дому, помічник Держсекретаря США Метью Брайза, лише небажанням сприймати реальність, «яку слід визнати і готуватися до парламентських виборів».

Зокрема, лідер опозиції Леван Гачечіладзе сказав на мітингу в Тбілісі:«Ми виступаємо проти цієї незаконної інавгурації. Ми переконані, що вибори були сфальшовані, і ми хочемо, щоб увесь світ бачив, що народ проти Саакашвілі».

Реформи, єдність Грузії, Росія – головні проблеми Міхеїла Саакашвілі

У своїй інавгураційній промові Саакашвілі назвав минулі вибори «найдемократичнішими виборами» в історії Грузії. Окрім підтвердження курсу на зближення з ЄС і НАТО, президент Грузії зробив особливий акцент на необхідності поліпшення стосунків з Росією. Міністр закордонних справ Росії Сєрґєй Лавров відзначив у Тбілісі під час зустрічі з Патріархом грузинської православної церкви Ілією Другим, що Росія думає про необхідність зняття санкцій щодо Грузії, але Москва, наголосив міністр, «очікує взаємності й від Тбілісі».

У понеділок Міхеїл Саакашвілі отримав благословення від католікоса – Патріарха всієї Грузії Ілії Другого у напівзруйнованому храмі царя Баграта поблизу Кутаїсі. Президент поклявся на Біблії «об’єднати Грузію і подати руку дружби всім нашим сусідам, особливо Росії».

М. Сакашвілі також сказав, що найближчими днями почнеться реставрація храму царя Баграта, як «символу нашого єднання». Тут же Саакашвілі повідомив журналістам про те, що доручив знову призначеному прем’єр-міністрові країни Ладо Ґурґенідзе створити новий уряд Грузії.

Як очікують, 24 січня Парламентська Асамблея Ради Європи розгляне у Страсбурзі питання про вибори в Росії та Грузії. Попри вимогу російської делегації відкласти візит президента Саакашвілі, на засіданні бюро ПАРЄ проголосували за приїзд президента Грузії до Страсбурга. Матіас Еорсі, доповідач ПАРЄ по Грузії, відзначив, що «президентські вибори в Грузії несерйозно не визнавати, це було б помилкою, але так само не можна мовчати про недоліки на цих виборах».
XS
SM
MD
LG