Доступність посилання

ТОП новини

Загадкове слово «фрустрація», або Як уникнути розчарувань?


Інна Набока Київ, 28 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Ці малоприємні відчуття знайомі, мабуть, кожному. Адже кожна людина має якісь сподівання, очікування, прагне чогось досягти, щось планує. Та якщо ці очікування не здійснюються або бажаного досягти не вдається, ми переживаємо стан, який у психології називають фрустрацією.

Загадковий термін «фрустрація» у перекладі з латини означає обман, марне очікування. Фахівці визначають його як негативний психологічний стан, що виникає у ситуації нездійснення якоїсь значущої для людини цілі або неможливості задоволення важливої потреби. Проявляється цей стан насамперед у почутті розчарування і супроводжується напруженістю, тривожністю, інколи навіть відчаєм, почуттям безвиході, депресією.

Сила фрустрації залежить від того, наскільки важливою для людини була дана ціль чи потреба, як багато вклала вона у свої плани. Молода людина, яка вбачала мету життя у вступі до вишу і доклала до цього максимум зусиль, у випадку фіаско може відчути дуже сильну фрустрацію.

Але не менше значення мають і психологічні особливості самої людини: рухливість чи пасивність її психіки, здатність переключатися чи «зациклюватися» на чомусь одному, схильність до ілюзій чи реалізм у поглядах на світ.

Як не уникнути, то зменшити

Вочевидь, зовсім уникнути фрустрації неможливо, адже життя – річ непередбачувана, і багато що «не складається» через незалежні від нас обставини. Цю ситуацію добре виражає народна приказка: не так сталося, як гадалося.

Але все ж існують способи принаймні зменшувати фрустрацію. Для цього психологи радять ставити собі реальні, обґрунтовані цілі та реально оцінювати свої можливості.

Це зовсім не означає, що треба мінімізувати свої претензії і плани, щоб не розчаровуватися, якщо щось не вдасться, або що не можна мріяти і прагнути до високої мети. Просто варто враховувати, що події мають гидку схильність розвиватися в зовсім неочікуваному напрямі, а, плануючи, слід продумувати і різноманітні відхилення від «генерального курсу».

Політика – теж причина для фрустрацій

Крім особистих причин, до фрустрації, причому масової, нерідко призводять і події суспільні. У найновішій історії України можна пригадати кілька таких моментів.

У 90-х роках минулого століття багато хто очікував, що з проголошенням незалежності в країні одразу і автоматично настане рай земний. Та коли цього не сталося, чимало людей відчули розчарування й апатію.

Подібне можна було спостерігати і після Помаранчевої революції, коли очікування швидких позитивних змін наразилося на сумні українські політичні реалії.

А от нещодавні позачергові парламентські вибори викликали значно менше розчарувань. І зовсім не через їхні блискучі результати. Просто очікувань та ілюзій щодо вітчизняного політикуму у громадян суттєво поменшало.

Звідси ще одна, хоча і не суто «психологічна» порада. Щоб уникнути фрустрації, варто менше сподіватися на владу, депутатів і навіть Президента, а більше розраховувати на власні сили.
XS
SM
MD
LG