Доступність посилання

ТОП новини

«Це не новий мирний план для України, а лише пропозиції» – підписанти «12 кроків» Мюнхенської конференції


Під час пресконференції за підсумками «нормандського саміту». Зліва направо: президент України Володимир Зеленський, канцлер Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Емманюель Макрон і президент Росії Володимир Путін. Париж, 9 грудня 2019 року
Під час пресконференції за підсумками «нормандського саміту». Зліва направо: президент України Володимир Зеленський, канцлер Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Емманюель Макрон і президент Росії Володимир Путін. Париж, 9 грудня 2019 року

Група американських, європейських, російських, українських експертів і посадовців, яка виступила із «новим мирним планом щодо вирішення конфлікту в Україні і довкола», відповідає зараз на шквал критики. Дехто із підписантів наголошує, що те, що вони запропонували, є «не обов’язковим для виконання, а лише пропозиціями». Серед них, зокрема, і зняття санкцій з Росії. Із підписантами і їхніми критиками поспілкувалася Українська служба «Голосу Америки».

Так званий «мюнхенський мирний план», серед пунктів якого є і зміна санкційного режиму щодо Росії, і відновлення з нею торгівлі, і запуск «діалогу про визначення ідентичності України з урахуванням думки сусідів, зокрема Росії», гостро розкритикувала група американських дипломатів, урядовців і експертів. На їхню думку, документ багато в чому «повторює месeджі Кремля».

Лорд Дез Браун, підпис якого стоїть першим під документом, наполягає: представлений на Мюнхенській конференції план із 12 кроків ніяким чином не є новим мирним планом для України, а є лише списком пропозицій для покращення безпекової ситуації в регіоні.

«Ми жодним чином не пропонуємо план, який би замінив процес, за який відповідають інші сторони. Ми лише кажемо: ось 12 кроків, ось опції для розгляду, конкретно для того, щоб применшити страждання людей, і збільшити впевненість. Ми дуже чітко кажемо: це не мирний план, це 12 кроків. Вони можуть бути прийняті чи відкинуті. Ми не нав’язуємо їх нікому. Ми зібрали експертів, які проаналізували ситуацію, і вони запропонували речі, які б могли допомогти підтримати мирний процес», – заявляє Дез Браун, віце-президент ініціативи Nuclear Treaty Initiative і колишній міністр оборони Великої Британії.

Це не мирний план, це 12 кроків. Вони можуть бути прийняті чи відкинуті
Дез Браун

До розробки «плану 12 кроків» не були залучені офіційні представники урядів ніяких країн, стверджує Браун.

«Жодний уряд не казав нам, що робити. Ми не підігруємо жодному урядові. Ми – незалежна організація, яка вірить у принцип спільної безпеки. І, як правило, люди, які розкритикували нас цього разу, підтримують наші рекомендації», – запевняє підписант №1.

Для підписантів Росія не є агресором?

Різко розкритикував «12 мюнхенських кроків» колишній заступник генерального секретаря НАТО Александер Вершбоу.

«У документі нема жодної згадки про Росію як країну-агресора. Критики документу закидають розробникам повторення наративу Кремля», – каже Вершбоу, який також є старшим експертом американського дослідницького центру Atlantic Council.

Браун захищається: «Ми використовували цю термінологію не випадково, ми знайшли цю термінологію в документах ОБСЄ».

Втім, Александер Вершбоу твердить: вкрай важливо при кожній нагоді нагадувати: саме Росія продовжує агресію проти України.

«Визначення конфлікту як внутрішнього, а не як прояву російської агресії – це була фатальна помилка, яка призвела до дуже негативної реакції як західних друзів України, так і самих українців», – наполягає Вершбоу.

«Чи випадково, чи навмисно, автори ініціативи підіграли наративу Кремля, що в Україні йде «громадянська війна», що Росія не має ніякого стосунку до неї, що саме українці не можуть владнати свої внутрішні психологічні і політичні розбіжності. Коли ми точно знаємо: Росія розгорнула в Україні війну. Крапка!» – зауважує експерт Atlantic Council.

Ніна Брановицька тримає портрет свого сина, убитого громадянином Росії Арсеном Павловим на Донбасі. Стіна пам’яті. Київ
Ніна Брановицька тримає портрет свого сина, убитого громадянином Росії Арсеном Павловим на Донбасі. Стіна пам’яті. Київ

Звідки взявся пункт 12?

Чи не найбільший шквал критики викликав пункт 12, в якому йдеться про те, що українці мають визначати свою ідентичність із урахуванням думок сусідів, в тому числі Росії й Угорщини. Браун каже: їхню ідею неправильно зрозуміли.

Не говоріть, що йдеться про ідентичність України, тому що це не так
Дез Браун

«Ніде в цьому пункті ми не говоримо про ідентичність України. Ідентичність України – це справа України. Ми кажемо про ідентичність людей. Якщо в Україні живуть люди, які мають різне розуміння того, хто вони є, повинно бути обговорення про ідентичність. І якщо це робити, то три країни повинні бути долучені, щоб всі вони поважали рішення українського народу. Це й Угорщина, а я багато про це читав, яка дозволила людям, які живуть у межах України, отримати паспорти, просувати одну ідентичність за рахунок іншої. Це не про ідентичність України. Якщо наші критики кажуть, що це питання не стосується України, не звертайте уваги на цю рекомендацію. Але не говоріть, що йдеться про ідентичність України, тому що це не так», – каже Браун.

Александер Вершбоу припускає: автори, очевидно, не розуміють помилковості своєї позиції – сама згадка про ідентичність викликає в українців цілком виправдане обурення.

«Українці цілком правомірно почуваються обуреними, що Україну не сприймають як країну суверенну, де є абсолютна підтримка єдиної національної ідеї, яка є вищою за мову, віросповідання, регіони. Тому величезна вада цього документу – він спробував відновити старі, хибні стереотипи про Україну», – каже Вершбоу.

Це ознака послаблення позиції Європи щодо Росії?

Опоненти «12 кроків» висловлюють побоювання: презентація документу на такій поважній платформі, як Мюнхенська безпекова конференція, може бути ознакою послаблення позицій Європи щодо Росії. Тим більше, у світлі заяв президента Франції Емманюеля Макрона про необхідність відновлення діалогу з Росією.

Вершбоу каже: допустити цього не можна.

За шість років Росія жодного разу по-справжньому не виконувала режим припинення вогню
Александер Вершбоу

«Те, що говорить Макрон, бентежить, він применшує те, що є в центрі конфлікту – російська агресія. Я був щойно в Києві перед Мюнхенською конференцією, і там великий рівень сумніву, чи продовжуватиме Франція підтримувати базові права України в рамках «нормандського формату». Але французькі дипломати мене запевнили, що Україна залишається передумовою нормалізації стосунків (із Росією), і слова Макрона – це лише довготермінове стратегічне бачення», – наполягає аналітик.

Виступ президента України Володимира Зеленського під час Мюнхенської конференції з безпеки
Виступ президента України Володимира Зеленського під час Мюнхенської конференції з безпеки

Пункт документу про можливість послаблення санкцій проти Росії за сучасних умов колишній заступник генсекретаря НАТО називає нісенітницею.

«За сьогоднішніх умов це не є можливим. Лише два дні тому ми стали свідками небезпечної ескалації насильства. За шість років Росія жодного разу по-справжньому не виконувала режим припинення вогню, який тривав би хоч тиждень. Зараз зовсім не на часі починати говорити про послаблення санкцій», – наполягає аналітик.

Про неможливість послаблення санкцій ЄС проти Росії 18 лютого заявило і МЗС Німеччини. Так у відомстві прокоментували представлені «12 кроків», які досить залишаються на офіційній сторінці Мюнхенської конференції.

Читайте ще:

Захід не повинен плутати «миротворчість із поразницьким пацифізмом» щодо Росії – французький історик

«Кремлівський підхід»: майже 70 українських публічних осіб розкритикували мюнхенські «12 кроків»

Що утримує Захід разом? Безпекова конференція у Мюнхені: зустріч на тлі посиленої напруги

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG