Доступність посилання

ТОП новини

Митці України виступили проти скорочення видатків на культуру


Банер над входом до будівлі Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Київ, 2019 рік
Банер над входом до будівлі Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Київ, 2019 рік

В Україні відбувся перший всеукраїнський онлайн-мітинг на захист української культури. У час карантину через поширення коронавірусу та з огляду на заборону публічних масових акцій працівники культури, мистецтва, видавці, журналісти закликали провести онлайн-мітинг із вимогою до уряду припинити скорочення фінансування різних галузей української культури. Організатори мітингу – Українська Кіноакадемія та Odesa International Film Festival -​– через соціальні мережі попросили учасників доєднатися до акції, написавши плакати «Ні – знищенню культури!» та ставити запитання і висловлюватися через модератора.

«Міністерство фінансів планує урізати фінансування всіх напрямків діяльності Міністерства культури, молоді та спорту. Зокрема, фінансування хочуть позбавити Держкіно, Український культурний фонд, Інститут книги, туризм тощо.

Це означатиме повний крах української культури і знищення не тільки тих здобутків, які маємо на даний час, а й усіх майбутніх.

У цій ситуації ми не можемо мовчати. Навіть зараз, в умовах карантину, ми маємо показати, що нас багато і ми не дозволимо знищити українську культуру», – написали організатори у своєму заклику.

25 березня стало відомо, що Міністерство фінансів планує позбавити фінансування низку інституцій у сфері культури через карантин: Держкіно – на 750 мільйонів гривень, Український культурний фонд – на 500 мільйонів гривень, Інститут книги – на 150 мільйонів гривень, напрямок туризму – 240 мільйонів гривень. Уряд закликають не робити цього.

Модерувала дискусію генеральна продюсерка ОМКФ, членкиня наглядової ради та співзасновниця Української кіноакадемії Юлія Сінькевич, яка наголосила на тому, що в інших європейських країнах, навпаки, національну культуру намагаються підтримати в час карантину, збільшують фінансування національним кіновиробникам, театрам іншим культурним працівникам для того, щоб зберегти культурний сектор.

Народний депутат, член комітету Верховної Ради з гуманітарної політики Микола Княжицький сказав, що зрозуміло, що в умовах карантину можуть не відбутися якісь культурні події і гроші, виділені на них, можна спрямувати медикам, і це питання ще буде обговорюватися на сесії Верховної Ради на вихідні. Він також нагадав, що місцеві бюджети через карантин недоотримують надходження, а заощаджують також у першу чергу на культурі, тому багато музичних колективів, які фінансуються з місцевих бюджетів, є під загрозою.

Якщо ми не будемо створювати свій культурний продукт, то це місце займе російський культурний продукт, культурний продукт агресора
Микола Княжицький

Також Княжицький наголосив, що для України, яка є в стані війни, культура – «це питання цінностей і майбутнього України». І навіть навів слова президента Володимира Зеленського на врученні Шевченківської премії про те, що Україні нема, за що воювати, якщо вона не матиме своєї культури. І він сподівається, що позиція президента не змінилася за два тижні.

Вкрай важливо, на думку Княжицького, не лише створити свій культурний продукт, але і донести його, бо «якщо ми не будемо створювати свій культурний продукт, то це місце займе російський культурний продукт, культурний продукт агресора».

Одна з найвідоміших українських актрис Ірма Вітовська сказала, що нинішня ситуація їй нагадує «сон 90-х років», і це попри те, що у січні були прем’єри чотирьох українських фільмів і в українському кіно вже почалася «конкуренція на якість». І якщо зараз все це «обнулити», то галузь, якій потрібно багато часу для розвитку, втратить усі свої здобутки і втратить «багато кадрів».

«Рік простою – це 10 років втрати розвитку», – наголошує Ірма Вітовська. Для України це – стратегічне питання виживання і конкурентоздатності на світовому ринку та у світовій політиці.

Під час онлайн-мітингу слово брали також співзасновниця та директорка проєкту Dzyga MDB Анна Мачух, політик і кінопродюсер Павло Сушко, продюсер, політик, ексголова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко, журналіст і продюсер Олександр Ткаченко, режисерка Марися Нікітюк, голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович та інші.

Пилип Іллєнко наголосив, що криза з коронавірусом показала, що саме науку і культуру потрібно було фінансувати. Говорячи про кіноіндустрію, Іллєнко нагадав, що припинення фінансування галузі в цьому році означає, що будуть втрачені інвестиції, зроблені в неї протягом кількох попередніх років, і багато проєктів доведеться розпочинати з початку, або відмовлятися від них.

Антон Дробович сказав, що на прикладі його інституту можна самим запропонувати скорочення свого бюджету, але так, щоб не пропало все фінансування. На його думку, це були б конкретні пропозиції, які могла б розглянути Верховна Рада. При цьому, на його думку, потрібно, щоб скорочень зазнали й інші установи, фінансовані державою, включно з апаратом президента, Верховної Ради, судові інституції. Він також закликав писати листи до депутатів та у відповідні органи влади, щоб «вони відчули, що суспільству це важливо».

Нова голова Держкіно Марина Кудерчук, відреагувавши на онлайн-мітинг на своїй сторінці у мережі фейсбук, висловила переконання, що «кожен свідомий українець готовий пожертвувати багато чим заради здоров’я близьких, друзів і колег в період світового протистояння коронавірусу». За її словами, «ми всі вже жертвуємо». «Впевнена, з розумінням поставляться до ситуації, коли ми будемо змушені тимчасово (!) відмовитися від виробництва фільму заради будівництва лікарні чи допомоги хворим та особливо лікарям», – написала Кудерчук.

Продюсер, голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики та почесний президент «1+1 медіа» Олександр Ткаченко сказав, що йому незрозуміла така її позиція і додав, що, за його даними, з’явився новий проєкт бюджету, в якому «додали 200 мільйонів гривень Держкіно, на що точно невідомо». І 50 мільйонів на капітальне будівництво, хоча цього не просили. За його словами, і Міністерство культури і комітет «серйозно налаштовані».

Ми готові працювати 24/7, щоб знайти вихід та зберегти українську культуру. Ми готові оперативно підключитись до роботи
Олександр Ткаченко

Напередодні Олександр Ткаченко на своїй сторінці у фейсбуці зазначив, що «в період кризи, єдине, що об’єднує всю націю – це культура. І перед ухваленням таких рішень Мінфін зобов’язаний був проконсультуватися з депутатами та профільним міністерством».

За словами Ткаченка, будь-які рішення мають оцінюватись в довгостроковій перспективі та особливо їхні наслідки.

«Ми готові працювати 24/7, щоб знайти вихід та зберегти українську культуру. Ми готові оперативно підключитись до роботи», – написав він.

Близько 3,4 тисячі людей взяли участь в онлайн-мітингу лише через мережу «Фейсбук», понад 2,5 тисячі глядачів у ютубі. Як повідомляють організатори, було зафіксовано близько 10 тисяч охочих долучитись до акції з усіх куточків України, але через технічні можливості одночасно брати участь у заході могли лише 1000 учасників, однак протягом онлайн-мітингу, що тривав близько півтори години, учасники змінювались. Інші дивились стріми на фейсбуці та ютубі.

  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG