Доступність посилання

ТОП новини

Звітуючи про поїздку на захід Пінчука у Давосі, депутати переплутали бізнесмена з британським музикантом


Народні депутати Роксолана Підласа і Дмитро Наталуха написали в звітах, що зустрічалися в Давосі з Робертом Смітом-музикантом – хоча, імовірно, мали на увазі зустріч з іншим Робертом Смітом, бізнесменом

Народні депутати зі «Слуги народу», які у Давосі у січні відвідали захід, організований фондом Віктора Пінчука, у звітах про цю поїздку написали, що зустрічались там з учасником легендарного гурту The Cure Робертом Смітом, натомість у заході брав участь інший Роберт Сміт – бізнесмен з США. Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проєкт Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший») – «Давоський клуб олігарха».

Після відвідин заходу олігарха у Швейцарії у січні 2020 року розпорядженням голови Верховної Ради України депутатам була встановлена вимога: впродовж тижня після повернення написати «звіти про поїздку... проведену роботу та користь для України» – зазначено у документі.

Як виявили «Схеми», подані звіти двох депутатів від «Слуги народу» Роксолани Підласої та Дмитра Наталухи – майже ідентичні. Обидва згадали тодішнього прем’єр-міністра Олексія Гончарука та про виступ президента Володимира Зеленського.

Опис Українського сніданку, організованого фондом олігарха, в обох депутатів був зазначений ідентично.

Обидва парламентарі також зробили одну і ту ж помилку – написали, що зустрічалися з Робертом Смітом, британським музикантом, хоча, імовірно, йшлося про іншого Роберта Сміта, не виконавця, а бізнесмена.

Адже саме бізнесмена Роберта Сміта згадала у своєму звіті інша відвідувачка Давосу народна депутатка Євгенія Кравчук.

«При чому, обоє депутатів Наталуха та Підласа, які однаково помилилися, списали, хто такий музикант, слово в слово, з його сторінки в українській «Вікіпедії»: «Британський автор-виконавець, продюсер та мультиінструменталіст. Він є вокалістом, автором, та єдиним незмінним учасником легендарного гурту The Cure, з часу його заснування в 1976 році», – йдеться у матеріалі.

Роксолана Підласа у розмові з Радіо Свобода зазначила: «В Давосі в рамках робочої поїздки ми зустрічалися з бізнесменом Робертом Смітом. Говорили про стратегії залучення інвестицій в Україну. Звіт Дмитра Наталухи я не читала, тому якось предметно прокоментувати не можу. Але практично вся делегація мала схожу програму, тому допускаю, що деяка інформація у звітах може повторюватись».

Журналісти звернулись також за коментарем до Наталухи, чекають на відповідь.

Більшість депутатів, які поїхали на запрошення олігарха, або взагалі не написали звіт з Давосу, або здали його невчасно. Зокрема, перший заступник голови фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко розповів журналістам, що уже думає про адмінпротокол за неподаний звіт.

Раніше «Схеми» розповіли, як низка народних депутатів попросили оформити службове відрядження після того, як до них надійшло запрошення від фонду Віктора Пінчука відвідати організований олігархом захід у Давосі. Статус службового відрядження дає можливість обійти антикорупційне законодавство, оскільки в іншому випадку проплачена депутату подорож може вважатися подарунком, що тягне на адміністративну відповідальність та штраф.

Окремо повідомлялось, що голова фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія повернув гроші за поїздку у Давос на цей захід, оскільки він міг потрапити під дію антикорупційного законодавства.

Журналісти виявили, що декілька парламентарів, які відвідали захід Пінчука, раніше голосували «за» або реєстрували законопроекти, які грають на користь компаніям олігарха.

У дні проведення Всесвітнього економічного форуму фонд олігарха організовує традиційний захід – Український сніданок, партнерами якого, зазначено на офіційному сайті, є вищезгадані Horizon Capital, Western NIS Enterprise Fund, а також фонд «Відродження», Hillmont Partners та «Київстар».

У фонді «Відродження» повідомили, що зробили внесок у фінансування Українського сніданку в Давосі, але не займалися оплатою подорожніх витрат учасників, зокрема – народних депутатів.

Всі інші організації у відповідь на запит «Схем» зазначили, що не оплачували безпосередньо поїздки депутатів в Давос. Єдина організація, яка не відповіла, чи оплатила депутатам подорож в Швейцарію – це Фонд Віктора Пінчука.

Нацагентство з питань протидії корупції вже розпочало перевірку щодо подорожі депутатів у Давос.

XS
SM
MD
LG