Доступність посилання

ТОП новини

Оточення Порошенка отримало контроль над великим газовим родовищем – «Схеми»


Фірма ТОВ «Аркона Газ-Енергія», яка без аукціону отримала спецдозвіл на видобування газу в Полтавський області на 20 років, пов’язана з оточенням президента України Петра Порошенка, йдеться в розслідуванні програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA:Перший) «Новий газовий бізнес оточення Петра Порошенка».

Державна служба геології і надр України видала відповідну ліцензію маловідомій компанії 18 травня 2017 року. Право добувати газ у Полтавській області на Свистунківсько-Червонолуцькому родовищі коштувало фірмі «Аркона Газ-Енергія» всього 3,8 мільйона гривень.

Така вартість, на думку напівдержавної компанії ПАТ «Укрнафта», яка роками досліджувала й розробляла родовище і також претендувала на цю ліцензію, не відповідає ринковій ціні. В «Укрнафті» зазначили, що готові були заплатити за цей спецдозвіл щонайменше 45 мільйонів гривень.

Водночас цій компанії двічі відмовили в наданні права на розробку газового родовища. У листі від Держгеонадр на адресу «Укрнафти» пояснили це тим, що компанія має податковий борг перед бюджетом у понад 11 мільярдів гривень.

Реальний контроль над ТОВ «Аркона Газ-Енергія», як з’ясували «Схеми», мають люди з оточення президента України Петра Порошенка.

Журналісти дослідили, що до 2017 року власниками «Аркона Газ-Енергія» були двоє підприємців: Ігор Мичко й Олександр Нещотний. За два тижні після того, як фірма успішно отримала спецдозвіл, 1 червня 2017 року в неї з'явилися нові співвласники.

Тоді 5% частки «Аркона Газ-Енергія» відійшло юристові й адвокату Олексію Гребенченку. На початку 2000-х років він працював у ПАТ «Укропткульттовари», кінцевим бенефіціарним власником якого був і досі залишається Петро Порошенко. «Але це далеко не єдиний факт, який виводить фірму «Аркона Газ-Енергія» на оточення українського президента», – йдеться в розслідуванні.

Того ж дня, 1 червня 2017 року, Мичко та Нещотний відступили ще половину своєї частки у фірмі на користь офшорної компанії Ashburi Universal LTD (Беліз). У єдиному держаному реєстрі юридичних осіб кінцевим бенефіціаром цієї белізької фірми вказана громадянка Панами – Ріна Ріос Родрігез (Rina Rios Rodriguez). Про те, що вона є лише номінальним директором, свідчить той факт, що на її ім’я також зареєстровані десятки інших офшорних фірм.

Редакція програми «Схеми» дістала копії протоколу загальних зборів учасників та нову редакцію статуту «Аркона Газ-Енергія» від 1 червня 2017 року. Відповідно до цих документів, белізький офшор Ashburi Universal LTD на загальних зборах учасників товариства представляв Олексій Бондар – адвокат «Ековіс Бондар і Бондар юридичне бюро», де також працював і Олексій Гребенченко – новий власник 5% частки в «Арконі».

У цьому ж юридичному бюро у 2007-2009 роках працював Олексій Маловацький – юрист з команди Петра Порошенка, нині член Вищої ради правосуддя. Його дружина – нотаріус Київського нотаріального округу Наталія Маловацька. За даними «Схем» з Державної фіскальної служби, саме вона в другому кварталі 2017 року переказала співласникам «Аркона Газ-Енергія» – Ігорю Мичку та Олександру Нещотному по 1 389 465 гривень кожному.

«Саме такою була вартість часток Ігоря Мичка та Олександра Нещотного в статутному капіталі фірми «Аркона Газ-Енергія», які вони продали офшорній фірмі Ashburi Universal LTD», – йдеться в розслідуванні.

«З цього можна зробити висновок, що ці гроші, сплачені дружиною члена Вищої ради правосуддя Олексія Маловацького, можуть бути оплатою за за входження «офшорки» в склад засновників фірми, що добуватиме газ на Полтавщині», – йдеться в матеріалі «Схем».

Про те, що до фірми «Аркона Газ-Енергія» причетні люди, пов’язані з Олексієм Маловацьким, свідчить ще один встановлений журналістами факт. Згідно з копією довіреності на представництво інтересів товариства, яку видав офіційний директор «Аркона Газ-Енергія», право підписувати документи і вносити кошти отримала Лілія Кобзар. Вона керує юридичною компанією «Юс Новітас» самого члена Вищої ради правосуддя Олексія Маловацького, відколи він перейшов на держслужбу.

У ЗМІ Маловацького називають «людиною Петра Порошенка». Під час позачергових виборів президента України в 2014 році він був заступником керівника юридичної служби Порошенка як кандидата в президенти і керував юридичною службою «Блоку Петра Порошенка» під час дострокових виборів до Верховної Ради восени того ж року.

За словами очевидців, які брали участь у підготовці виборів, в команду президента юриста привів Сергій Березенко. Про близькість тепер депутата Березенка і Маловацького також свідчить встановлений «Схемами» факт, що дружина Березенка Уляна у 2012 році видавала на ім’я Маловацького довіреність «на укладання й підписання договорів».

Після успішних президентських виборів Порошенко залишив юриста Олексія Маловацького в своїй команді.

«Схеми» звернулися по коментарі до всіх офіційних співвласників цієї компанії, її представників, а також до всіх вищезазначених посадових осіб.

Олексій Маловацький заявив, що йому не знайома фірма «Аркона Газ-Енергія». Але підтвердив знайомство з Олексієм Бондарем, який представляє інтереси белізького офшору, а також з Олексієм Гребенченком, який володіє часткою у «Аркона Газ-Енергія». При цьому Олексій Маловацький заперечує, що його дружина Наталія переказувала по 1 389 465 гривень Ігорю Мичку та Олександру Нещотному за 49,5% частки в «Аркона Газ-Енергія» в 2017 році.

Відмовилась від будь-яких коментарів і сама Наталія Маловацька. Олексій Гребенченко (власник 5% в «Арконі») відмовився надавати коментарі, посилаючись на адвокатську таємницю. Отримати коментарі Олександра Нещотного та Ігора Мичка також не вдалося.

Сергій Березенко отримав запит «Схем» з проханням про коментар, але залишив його без відповіді.

В Адміністрації президента заявили, що «Петро Порошенко не має жодного стосунку до згаданих компаній». Таку відповідь на запит програми надали в офісі Порошенка і попросили «не поширювати неправдиву неперевірену інформацію в контексті глави держави». По суті викладених у запиті «Схем» документально підтверджених фактів прес-служба коментарів не надала.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):
XS
SM
MD
LG