Доступність посилання

ТОП новини

Прем’єр Узбекистану виступив проти реклами російською на магазинах і в їдальнях


«У рекламі ми перш за все повинні забезпечити пріоритет державної мови» – підкреслив Аріпов
«У рекламі ми перш за все повинні забезпечити пріоритет державної мови» – підкреслив Аріпов

Прем’єр-міністр Узбекистану Абдулла Аріпов розкритикував той факт, що реклама в магазинах, пунктах громадського харчування і побутового обслуговування в країні здійснюється російською мовою.

На зустрічі з кабінетом міністрів, присвяченій найменуванню вулиць і населених пунктів, оформленню вивісок, реклами й оголошень державною мовою, прем’єр-міністр розкритикував, на його погляд, нелогічні назви, порушення в зовнішній рекламі та нехтування узбецькою мовою, повідомляє «Радіо Озодлик», узбецька служба Радіо Свобода.

«Деякі зі ще не відкритих магазинів, столових і пунктів побутового обслуговування на своїх вивісках великими літерами написали російською «Скоро відкриття» і «Ми відкрилися». Найцікавіше, що писати рекламу російською мовою стає традицією не тільки в центрах міст, а й у віддалених районах. Що, ніхто не зрозуміє, якщо писати оголошення нашою мовою? Чи ніхто не зайде в цей магазин або їдальню? Чи є почуття патріотизму, поваги до держави, мови у цих людей ...?» – заявив Аріпов.

Він наголосив, що з огляду на те, що основними споживачами в Узбекистані є узбецькомовне населення, необхідно покласти край практиці реклами й оголошень іншою мовою.

«У рекламі ми перш за все повинні забезпечити пріоритет державної мови», – наголосив Аріпов.

У травні минулого року узбекистанський загальнонаціональний рух «Юксаліш» розробив низку пропозицій щодо розвитку узбецької мови і підвищення мовної грамотності населення країни. Автори рекомендацій звернулися до цієї теми після того, як в суспільстві почали обговорювати ідею надати російській мові статус офіційної. З такою ініціативою виступила група узбецьких інтелігентів.

До 1989 року офіційною мовою Узбецької РСР була російська. Після початку політики гласності Верховна рада республіки ухвалила закон про присвоєння державного статусу узбецькій мові.

У центральноазійських країнах колишнього СРСР багато жителів розмовляють національною і російською мовами. В Узбекистані й Туркменистані статус російської мови ніяк не позначений. У Киргизстані та Казахстані російська – офіційна, але не державна. Згідно з конституцією Таджикистану, російська є «мовою міжнаціонального спілкування».

XS
SM
MD
LG