Доступність посилання

ТОП новини

У Запоріжжі виявили 300 нагробків менонітів, замурованих радянською владою


Пам’ятник Катерини Кооп, дружини підприємця заводу, на основі якого радянська влада створила «АвтоЗАЗ»
Пам’ятник Катерини Кооп, дружини підприємця заводу, на основі якого радянська влада створила «АвтоЗАЗ»

Під час археологічних розкопок на Верхній Хортиці упродовж липня-листопада 2019 року працівникам Національного заповідника «Хортиця» вдалося виявити близько 300 нагробних плит з менонітського цвинтаря, що були замуровані у фундамент побудованої 1935 року комори. Історики ідентифікували понад 90 осіб, на чиїх могилах були встановлені знайдені надгробки.

«98%, що знайдено все. Можливо, якийсь відсоток чи пів відсотка лишається, що можливо, ще варто перевірити, бо у нас ні планів, ні схем не було, ми працювали всліпу. Коли працюєш всліпу, треба перевіряти себе. Навколо колонії ще мають бути такі ж самі будинки. Треба їх знайти. Навесні плануємо експедицію: будемо їздити і видивлятися, де що є, бо вони обов’язково мають бути», – розповів Максим Штатський, що керував археологічними роботами.

Ступінь збереженості знайдених надгробків різний: серед них як цілісні плити з неушкодженими написами, так і уламки. Наразі історикам вдалося відтворити повний вигляд частини знайдених надгробків. Найдавніші знахідки даються 1793 роком.

«Однозначно ця колекція написів менонітів є найбільшою сьогодні в Україні. Безумовно має бути увічнення у вигляді музейного комплексу. Ми всі ці фрагменти ставимо на облік як пам’ятники лапідарні у самому заповіднику. Але в майбутньому ми хотіли б, щоб вони створили потужний інформаційний меморіальний осередок, який показав історію Хортиці 1789 по 1914 рік, і ця колекція розкриває практично всі аспекти, всі риси історії менонітів. І цей пам’ятник буде надзвичайно важливий для відтворення історичної пам’яті і справедливості щодо менонітів», – каже директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко

Планується, що зі знайдених надгробків буде створено меморіальний комплекс. Вирішити, де і в якій формі його буде розміщено має спеціальна комісія у складі істориків, представників міської влади Запоріжжя та нащадків родин місцевих менонітів, яким належать знайдені надгробки.

«Хочемо першим етапом провести реставрацію цих пам’яток, зібрати, що вдасться зібрати. І наступним етапом провести конкурсні роботи, можливо, буде міжнародний конкурс, можливо, хтось долучиться з бажаючих оформити ці знахідки після реставрації в єдиний меморіальний об’єкт. Моя особиста пропозиція: у нас на Хортиці є пам’ятка історії – менонітське кладовище і поряд з ним можна було б виділити місце і влаштувати меморіал хортицьких менонітів, і виставити всю цю колекція», – додав Максим Остапенко.

Менонітські нагробки, замуровані у фундамент будівлі 1930-х років, працівники Національного заповідника «Хортиця» виявили під час археологічної розвідки в кінці липня 2019 року. Первинно було знайдено 18 фрагментів могильних плит. Всі походять із розташованого неподалік місця знахідки менонітського цвинтаря, що був зруйнований радянською владою у 1930-х роках.

Меноніти – представники протестантського руху, які розмовляли переважно німецькою і переселилися на південь України в кінці XVIII сторіччя. Дозвіл заснувати в регіоні свої поселення вони отримали від російської цариці Катерини ІІ. За радянської влади меноніти зазнали репресій.

XS
SM
MD
LG