Доступність посилання

ТОП новини

Рішення про інтеграцію в НАТО ухвалить український народ – Клімкін


Павло Клімкін на прес-конференції після зустрічі з колегами з країн НАТО, Анталья, 13 травня 2015 року

Міністр закордонних справ Павло Клімкін наголошує, що рішення щодо євроатлантичної інтеграції України буде ухвалювати тільки сам український народ.

Як сказав він після зустрічі з колегами з країн НАТО, після здійснення низки критично важливих реформ, зокрема, в галузі безпеки й оборони, це буде рішення тільки України, «і ніхто не зможе вплинути на наш вибір».

Міністр сказав, що стратегія національної безпеки України, схвалена Радою національної безпеки і оборони, містить перспективу євроатлантичної інтеграції. Рішення щодо інтеграції в НАТО є питанням суверенітету України, додав він.

Тиждень тому під час засідання РНБО президент Петро Порошенко заявив про необхідність повернути у Стратегію національної безпеки майбутнє членство України в НАТО. Але в повідомленні РНБО про ухвалену стратегію не згадали, чи повернули в неї перспективу членства в НАТО.

23 грудня 2014 року Верховна Рада підтримала президентський законопроект про відмову України від позаблокового статусу. 29 грудня президент підписав його.

24 листопада 2014 року Порошенко заявляв, що рішення про можливий вступ країни до НАТО буде ухвалено на всеукраїнському референдумі. За його словами, коли Україна відповідатиме вимогам НАТО, український народ на референдумі зможе вирішити, вступати чи не вступати до НАТО.

Україна офіційно відмовилася від чинного раніше курсу на вступ до НАТО 2010 року, відразу після приходу до влади тодішнього президента Віктора Януковича.

2004 року Янукович, на той час прем’єр-міністр, розробив план вступу України до НАТО до 2008 року. Тоді, за президента Леоніда Кучми, під керівництвом Віктора Януковича була розроблена Стратегія економічного та соціального розвитку України «Шляхом європейської інтеграції» на 2004–2015 роки, яка передбачала, що «Україна, здійснюючи проголошений зовнішньополітичний курс на євроатлантичну інтеграцію, ставить перед собою мету – потрапити в найближчу хвилю розширення НАТО» – як мовилося в документі, можливо, вже 2008 року. План Януковича не передбачав ніяких референдумів щодо цього.

У НАТО щоразу підтверджують, що позиція союзу залишається незмінною: Україна має право на вступ, коли Київ висловить бажання вступати і виконає необхідні умови, і «двері завжди залишаються відчиненими».

Водночас Росія вимагає «гарантій невступу України в НАТО».

Вступ країни до НАТО не вимагає згоди її населення. Із 28 країн-членів НАТО тільки дві – Угорщина і Словенія – проводили безпосередньо напередодні вступу референдум про це.

XS
SM
MD
LG