Доступність посилання

ТОП новини

Учасники переговорів про Іран заявили про сподівання на поступ


Готель Palais Coburg у Відні, де відбуваються переговори

Учасники переговорів щодо ядерної програми Ірану, що тривають у Відні, заявляють, що сподіваються на поступ, хоча ознак прориву наразі не видно.

Зокрема, голова Організації ядерної енергії Ірану Алі Акбар Салегі, йдучи на зустріч із міністром енергетики США Ернестом Монізом, заявив: «Сподіваюся, сьогодні – останній день».

Американський міністр, зі свого боку, заявив, що обидва збираються вирішити останні питання, «якщо зможуть».

Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков сказав, що не виключає можливості досягти домовленості вже найближчими годинами», якщо «сторони виявлять політичну волю».

Але він визнав, що переговори перебувають нині «на найважчому етапі».

У середу, 8 липня, президент США Барак Обама на нараді щодо цих переговорів оцінив імовірність їхнього успіху у 50 відсотків.

Натомість в Ірані державні засоби інформації цитують неназваного чільного посадовця, який висловив великий сумнів, що домовленості про ядерну програму Тегерана вдасться досягти вже в четвер, 9 липня.

Якщо угоду вдасться укласти вже цього дня, у США, відповідно до ухваленого там закону, її повинен розглянути Конгрес протягом 30 днів. Якщо цього не станеться і остаточна угода буде укладена вже наступними днями, Конгрес США, за цим законом, матиме вже 60 днів на розгляд угоди. Протягом усього цього часу буде далі чинною значна частина санкцій США проти Ірану, накладена Конгресом. Тим часом питання про якнайшвидше зняття санкцій є одним із головних нині на переговорах у Відні.

На цих остаточних переговорах Ірану і шести з провідних країн світу – Великої Британії, Франції, Німеччини, Сполучених Штатів Америки, Китаю і Росії – мають узгодити детальні технічні параметри значного згортання ядерної програми Тегерана в обмін спершу на поступове послаблення санкцій у відповідь на конкретні кроки щодо такого згортання, а потім і на повне зняття цих санкцій. Термін завершення цих переговорів, який уже вкотре перенесли, тепер збігає кінцем дня п’ятниці, 10 липня. Тим часом останніми днями, за словами дипломатів, Іран несподівано висунув на них низку нових умов.

Нинішні переговори почалися по тому, як на початку квітня учасники попередніх переговорів про суперечливу ядерну програму Тегерана узгодили у принципі політичну домовленість щодо її згортання.

У світі непокояться, що Іран під прикриттям мирної ядерної програми може намагатися чи міг намагатися раніше таємно створити ядерну зброю. Тегеран заперечує ці звинувачення.

XS
SM
MD
LG