Доступність посилання

ТОП новини
11 Грудень 2018, Київ 02:59

Президент США знову виступив на захист угоди з Іраном


Барак Обама під час прес-конференції в Білому домі, 15 липня 2015 року

Президент США Барак Обама знову виступив на підтримку укладеної з Іраном домовленості про його ядерну програму, й заявив, що вона відповідає національним інтересам США.

Як сказав він на прес-конференції в Білому домі, критики домовленості не запропонували ніякої кращої альтернативи, ніж мирним чином вирішити питання значної загрози регіональній і міжнародній безпеці, яку становила ця програма.

За його словами, можливостей було лише дві: або вирішити питання, чи здобуде Іран ядерну зброю, дипломатичним чином, шляхом переговорів, або вирішувати його силою, війною.

При цьому Обама додав, що між США й Іраном і після укладення ядерної угоди залишаються глибокі суперечності через, як кажуть у Вашингтоні, підтримку Тегераном тероризму і використанням його союзників-маріонеток для дестабілізації становища в частинах Близького Сходу.

Він наголосив, що, хоча США продовжать діалог із Іраном, щоб заохотити його поводитися «менш агресивно, менш вороже і більш схильно до співпраці», про нормалізацію відносин між Вашингтоном і Тегераном не йдеться.

Виступ Обами мав на меті, зокрема, переконати скептичних членів Конгресу підтримати домовленість із Іраном. За ухваленим нещодавно у США законом, Конгрес має 60 днів на розгляд домовленості, перш ніж схвалити чи намагатися відкинути її; у другому разі конгресмени мають зібрати значну більшість голосів, щоб спробувати подолати президентське вето, яке Обама вже обіцяв застосувати, якщо Конгрес спробує заблокувати домовленість. Протягом цього часу буде неможливо скасувати ті санкції проти Ірану, що були накладені ухвалами Конгресу. Більшість таких санкцій запроваджував сам президент як голова виконавчої влади США і може скасувати їх власним рішенням.

Тим часом Сполучені Штати вже розповсюдили в Раді безпеки ООН проект резолюції, що має схвалити досягнену домовленість і встановити порядок скасування санкцій ООН, накладених на Іран через його ядерну програму.

Як очікують, голосування щодо неї відбудеться на початку наступного тижня.

Про досягнення остаточної домовленості світової спільноти з Іраном оголосили у вівторок, 15 липня. Вона передбачає скасування міжнародних санкцій щодо Тегерана в обмін на значне обмеження його ядерної програми. При цьому домовленість стала результатом компромісу з обох сторін, жодна з яких не домоглася своїх бажаних цілей повністю.

Recommended

XS
SM
MD
LG