Доступність посилання

ТОП новини

Порошенка закликають вплинути на уряд і розблокувати антикорупційну реформу


Петро Порошенко
Петро Порошенко

Провідні громадські організації закликають президента України Петра Порошенка сприяти нормальному запуску Національного агентства з питань запобігання корупції. Громадські активісти заявляють, що Кабмін України блокує антикорупційну реформу, повідомляє один із підписантів листа до Порошенка Transparency International Україна.

«На жаль, нам доводиться констатувати, що впровадження закону України «Про запобігання корупції», який передбачає контроль за майновими деклараціями та способом життя чиновників, захист викривачів корупції, запобігання конфлікту інтересів протягом більш ніж 9 місяців блокується урядом. Яскравим прикладом цього є маніпуляції Кабінету міністрів навколо створення Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), як органу, покликаного контролювати майнові декларації посадовців країни та відслідковувати їх спосіб життя. Внаслідок дій уповноваженого представника Кабінету міністрів громадська частина конкурсної комісії НАЗК, яка складає половину від її складу, була вибрана з порушенням цього закону», – йдеться в заяві.

«Ми просимо президента сприяти невідкладному ухваленню в парламенті законопроекту №2344а від 14.07.2015, яким встановлюються чіткі вимоги до членів конкурсної комісії НАЗК і запроваджується швидке переформатування конкурсної комісії. Окрім того, ми наполягаємо на скасуванні Кабміном власного розпорядження про склад конкурсної комісії НАЗК, а також на проведенні нових виборів громадської частини конкурсної комісії НАЗК виключно з осіб, які мають бездоганну репутацію, високі професійні й моральні якості, суспільний авторитет, як цього вимагає законодавство і міжнародні зобов’язання України», – йдеться в листі до президента.

У березні уряд створив Національне агентство з питань запобігання корупції, очікується, що агентство запрацює до кінця цього року.

Створення агентства передбачається законом «Про запобігання корупції», ухваленим 14 жовтня 2014 року. Відповідно до закону, члени агентства призначаються на посаду Кабміном строком на чотири роки за результатами конкурсу. Комісія з обрання членів Нацагентства має обиратися за принципом: 4 представники від громадськості і по одному представникові від парламенту, уряду, президента, а також керівник Нацагенства з питань державної служби.

Проте формування комісії з відбору членів Антикорупційного агентства супроводжувалося скандалом. До складу комісії увійшли заступник міністра Кабінету міністрів Роман Греба, представник президента в Кабміні Олександр Данилюк, голова Нацагентства з питань держслужби Костянтин Ващенко, представники громадських організацій «Фонд «Відкрите суспільство» Роман Вереша, «Україна ХХI» – Олег Самусь, «Інститут світової політики» – Віктор Шлінчак, «Молодіжне об’єднання Львівський євромайдан» – Олександр Ружицький. В той же час Верховна Рада не заповнила свою квоту, відмовившись підтримати кандидатуру виконавчого директора Transparency Іnternational Олексія Хмари.

Після цього Transparency International оскаржила результати відбору членів конкурсної комісії в суді. За даними організації, квоту громадських організацій заповнили людьми, підконтрольними Кабмінові, а призначення Хмари заблокували представники партії «Народний фронт».

11 червня Кабмін оголосив про початок роботи конкурсної комісії з відбору кандидатів на посади членів Національного агентства з питань запобігання корупції. Проте напередодні активісти заявили, що склад конкурсної комісії Кабмін затвердив, порушуючи норми закону.

Основним повноваженням Антикорупційного агентства стане аналіз та перевірка декларацій про доходи держслужбовців, моніторинг їхнього способу життя.

XS
SM
MD
LG