Доступність посилання

ТОП новини

У липні за вступ до НАТО проголосували б 64% – соціологи


На ймовірному референдумі про вступ України до НАТО, якби він відбувся в липні, за це проголосували б 64 відсотки його умовних учасників, проти були б 28,5 відсотка, свідчать дані нового дослідження.

Але, як зазначив Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, який провів дослідження спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, такий високий результат значною мірою завдячує тому, що явка на такому референдумі була б вищою в тих регіонах, де переважно підтримують членство в НАТО.

За середньої явки в 62% для всієї України в Західному регіоні вона б становила 77%, у Центральному – 65%, а от на Донбасі, де більшість населення проти членства України в НАТО, у референдумі готові взяти участь лише 49%.

Також, кажуть дослідники, за загального позитивного результату референдуму існують істотні відмінності між регіонами. «За» членство України в НАТО проголосували б у Західному регіоні («за» – 89%, «проти» – 4%), Центральному (відповідно, 73% та 19%) та Південному (відповідно, 61% і 40%). «Проти» членства України в НАТО проголосувала б більшість у Східному регіоні («проти» – 64%, «за» – 30%) та на Донбасі (відповідно, 54% і 36%).

Головним мотивом підтримки членства в НАТО є питання безпеки, на другому місці усвідомлення того, що НАТО дасть змогу зміцнити й модернізувати українську армію.

Основний «аргумент» супротивників НАТО залишається той самий, що й у попередні роки: на їхню думку, «це може втягнути Україну у воєнні дії НАТО», втім, ця позиція зменшилася у вазі. Так само менше став важити й давній стереотип супротивників НАТО, що «НАТО є агресивним імперіалістичним блоком». На попередньому рівні залишилося переконання супротивників НАТО, що «Україна у принципі має бути позаблоковою державою». Натомість у 2015 році додався аргумент, що членство в НАТО «може спровокувати Росію на пряму воєнну агресію».

Дослідження було проведене з 22 по 27 липня 2015 року. Опитано 2011 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.

Опитування здійснювалося у рамках проекту Громадського соціологічного консорціуму за фінансової підтримки програми Європейського союзу.

Останнім часом, після початку агресії Росія проти України, у державі все гучніше лунають думки про необхідність вступу України до Північноатлантичного союзу. Росія ж вимагає «гарантій невступу України в НАТО». На Заході, знаючи про різко негативне ставлення Росії до перспективи вступу України до НАТО, заявляють, що зараз розмови про це не на часі. Такої ж позиції офіційно дотримується і влада України: на сьогоднішній день цього питання в порядку денному немає, і питання про членство України в НАТО зараз не обговорюється. Президент Петро Порошенко заявляв, що тільки коли Україна відповідатиме вимогам НАТО, український народ на референдумі зможе вирішити, вступати чи не вступати до Північноатлантичного союзу.

Вступ країни до НАТО не вимагає згоди більшості її населення. Із країн-членів НАТО тільки дві: Угорщина і Словенія – проводили напередодні вступу референдум про це; всі інші вступали без отримання окремої згоди народу. При цьому в Угорщині за вступ до НАТО проголосували 85% учасників референдуму, але 49,25% від загальної кількості виборців. У Словенії за вступ до НАТО були 66% учасників референдуму і 39% від усіх виборців. Крім того, Грузія, яка прагне вступити до Північноатлантичного союзу, вже провела референдум про це, на якому такий вступ підтримали 77% учасників, або 43% від усіх виборців. У всіх трьох випадках число голосів проти було менше, ніж голосів за.

XS
SM
MD
LG