Доступність посилання

ТОП новини

Гройсман закликав не зупиняти реформи Конституції щодо децентралізації


Голова Верховної Ради Володимир Гройсман закликав не зупиняти змін до Конституції щодо децентралізації і реформи місцевого самоврядування.

«Ворог прийшов на нашу землю не тільки для того, щоб загарбати частину української території, його мета не допустити розвитку України як успішної європейської держави. Саме зупинка процесу системних перетворень буде поразкою країни. Тому я переконаний, що ми не маємо права, як би не було важко, зупиняти реформи, від яких залежить майбутнє країни», – написав він у фейсбуці.

Відповідаючи на недавнє звернення щодо конституційної реформи низки представників інтелігенції та експертного середовища, Гройсман додав: «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування на засадах Європейської хартії місцевого самоврядування є однією з тих реформ, без яких європейська Україна ніколи не відбудеться».

«Не допустити реформи місцевого самоврядування, яка необхідна мільйонам наших громадян на всій території України, спекулюючи на темі Донбасу, – це і є та пастка, в яку нас хочуть загнати, шантажуючи новим витком агресії на сході України, але ж ми з Вами люди розумні і цього не допустимо. Ваша стурбованість заслуговує на увагу, і я готовий до змістовної дискусії. Вірю в успішний результат цього діалогу, як і в те, що децентралізація є ключем до успішного європейського майбутнього нашої країни», – написав голова парламенту, звертаючись до авторів звернення.

Минулого тижня низка експертів, інтелектуалів, колишніх політиків та суддів Конституційного суду звернулась із відкритим зверненням до президента та Верховної Ради з вимогою запровадження мораторію на зміни до Конституції в частині децентралізації, а саме пункту, що стосується особливостей самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. Підставою для запровадження мораторію є вимога, що міститься в пункті 2 статті 157 Конституції, в якій вказано, що Конституція не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану.

«Це план Путіна зафіксувати і легітимізувати російський анклав на українській території, що став би джерелом дестабілізації і поступового руйнування української держави. Для нас завдання поламати цей план і не дати змінити Конституцію за жодних обставин. Тому ми звертаємось до всіх патріотів із закликом не допустити цього злочину, адже нам пропонують здатися, тільки іншими словами. А наші західні партнери хочуть позбутися конфлікту на сході Європи за рахунок наших національних інтересів. Спроби зміни Конституції сьогодні – це загроза суверенітетові», – заявив один із діячів, які підписалися під зверненням, Герой України, колишній політв’язень Степан Хмара на прес-конференції, на якій презентували це звернення.

Іще один із тих, хто підписав документ, колишній суддя Конституційного суду Віктор Шишкін вважає: «У суспільстві є дискусія, чи є в нас умови воєнного стану. Я вважаю, що є, і я це відобразив у своїй окремій думці від 16 червня до висновку № 1. І ці умови не лише фактичні, але й юридичні. Я вказав понад 70 нормативних актів, з яких 15 постанов, 15 указів президента та інші нормативні акти найвищих органів державної влади. Якщо врахувати ще й підзаконні акти, то їх було б понад сотню. Усі вони вказують на юридичні підстави наявності в нас умов воєнного стану. А те, що президент не ввів його своїм указом, свідчить про те, що він неналежним чином виконує свої обов’язки як президент і як головнокомандувач».

У пропонованих змінах до Конституції в частині децентралізації, а саме в пункті 18 перехідних положень, вказано, що особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом.

Разом із тим, як наголошував у виступі перед голосуванням президент України Петро Порошенко, ніякого особливого статусу для Донбасу зміни не передбачають.

31 липня Конституційний суд України визнав таким, що відповідає Основному законові, законопроект про внесення змін до Конституції в частині децентралізації влади. Суд визнав, що законопроект відповідає статтям 157 і 158 Конституції.

16 липня парламент проголосував за направлення на розгляд Конституційного суду президентського законопроекту змін до Конституції в частині децентралізації, віддавши за це 288 голосів. Після висновків Конституційного суду законопроект знову направлять у Верховну Раду, де для його ухвалення необхідно буде не менш як 300 голосів.

Як наполягає керівництво держави, ухвалити його депутати повинні до місцевих виборів 25 жовтня.

Законопроект, зокрема, передбачає, що джерелом влади повинні стати місцеві громади, які самі будуть збирати податки і розподіляти бюджети. Обласні та районні адміністрації ліквідують, держава ж буде представлена на місцях інститутом префектів.

XS
SM
MD
LG