Доступність посилання

ТОП новини
23 Січень 2019, Київ 15:18

У Кишиневі тисячі протестувальників встановили намети на центральній площі


У Кишиневі у неділю, 13 вересня, пройшов другий за чисельністю за весь час протестів мітинг, в якому, за даними поліції, взяли участь до двадцяти тисяч людей. Організатори протестів закликають до загального страйку в країні.

На головній площі Кишинева – проспекті Штефана чел Маре протестувальники поставили рівними рядами кілька сотень наметів. На кожному є власний номер, і у цьому імпровізованому містечку живе не тільки молодь, але і літні люди.

Учасники акції незадоволені різкою інфляцією та зростанням цін, причину яких вони вбачають у розкраданні минулого року з держбюджету близько мільярда євро.

Основною вимогою резолюції, ухваленої у неділю, стала, як і на найчисленнішому мітингу 6 вересня, відставка уряду. Крім цього, рада Великого національного зібрання, сформована ініціаторами протесту, членами громадянської платформи «Гідність і правда», має підготувати проект уряду народної довіри для участі у виборах.

«Ми зробимо так, що пожежа протесту охопить всю країну, і уряд зрозуміє, що означає викликати народний гнів», – заявив з трибуни колишній депутат першого парламенту Молдови Валентин Долганюк. Він закликає співгромадян готуватися до загального страйку.

Після політиків на сцену стали підніматися музиканти. Мітингувальники з задоволенням підспівували, підтанцьовували і підтримували заяви про те, що всі присутні сьогодні – патріоти.

Протестувальників від будівлі уряду, за скляними дверима якої можна було бачити чиновників, які з’являлися і зникали, відділяв ланцюг поліцейських у повному обмундируванні – бронежилетах, касках та наколінниках.

Протест у Кишиневі став постійним – наметовий табір ніхто прибирати не планує. Порядок і безпеку тут підтримують ветерани Афганістану та Придністров’я. Чоловіки у формі і з орденами на грудях регулюють пересування по табору і проведення самого мітингу. Журналістів, які бажали зробити знімки зі сцени, просили спочатку зняти рюкзаки.

По краях наметового містечка стоять два великих намети. В одному волонтери-медики несуть вахту, надаючи допомогу всім, кому потрібно. Медики заявляють, що готові і до наслідків можливих сутичок. На іншому кінці табору стоїть велика намет з написом «Львівське». Це імпровізована їдальня, куди городяни приносять продукти і готову їжу.

За повідомленням кореспондента Радіо Свобода, по вулицях Кишинева наразі ходить багато молоді з національним прапором на плечах у піднесеному настрої. Не відчувається ні погрози, ні можливості серйозних зіткнень.

Недільний мітинг у Кишиневі пройшов без пригод, але і реакції уряду наразі не викликав.

З 6 вересня на центральній площі Кишинева щодня проходять акції протесту. Перед будівлею уряду Молдови активісти розгорнули близько 300 наметів. Крім відставки президента, протестувальники вимагають повернути мільярд євро, виведений з трьох комерційних банків у вигляді незабезпечених кредитів, відправити у відставку керівництво Національного банку, Генеральної прокуратури, Антикорупційної комісії, Вищої судової палати, реформувати державні інститути і гарантувати свободу слова в країні.

11 вересня лідери руху «Гідність і правда» повідомляли про намір провести масову акцію в столиці 13 вересня. Організатори протесту зустрічалися цього тижня із прем’єр-міністром країни Валеріу Стрелецем і повторили свої вимоги щодо відставки уряду і формування «нового політичного класу». Голова уряду відкинув ці вимоги, але висловив готовність вести переговори з протестувальниками лише з окремих питань.

XS
SM
MD
LG