Доступність посилання

ТОП новини
20 Лютий 2019, Київ 20:22

Прем’єр Британії про вбивство Литвиненка: ми завжди вважали, що це підтримала російська держава


Дейвід Камерон, 21 січня 2016 року

Прем’єр-міністр Великої Британії Дейвід Камерон заявив, що висновки слідства про ймовірну причетність російської влади до вбивства 2006 року в Лондоні критика Кремля Олександра Литвиненка збігаються з позицією уряду.

«Цей звіт підтверджує те, що ми завжди вважали і що вважав попередній лейбористський уряд у час цього жахливого вбивства – що це була дія, підтримана державою», – сказав він у виступі на британському телебаченні зі швейцарського Давоса.

«Тепер треба вивчити цей звіт повністю і взяти все до уваги, але, без сумніву, …ми знову посилюємо сьогодні наші дії», – сказав він.

За словами прем’єра, він не виключає нових заходів проти Росії.

При цьому він звернув увагу на необхідність певних відносин із Росією для пошуку виходу з кризи в Сирії, але додав: «Ми підемо на це з ясними очима і дуже холодним серцем».

Раніше в четвер, 21 січня, речниця британського прем’єра теж підтвердила, що Велика Британія розглядає можливість нових заходів проти Росії після оголошення раніше цього ж дня результатів розслідування справи про вбивство Литвиненка.

«Висновок, що вбивство було схвалене на найвищих рівнях російської держави, надзвичайно непокоїть. Не так має поводитися держава, тим більше постійний член Ради безпеки ООН… У зв’язку з висновками розслідування ми розглядаємо, до яких подальших дій вдатися», – сказала вона.

Раніше в четвер, 21 січня, британські слідчі органи заявили, що російська влада, ймовірно, стоїть за вбивством у 2006 році колишнього співробітника Федеральної служби безпеки Росії Олександра Литвиненка, який помер у Лондоні через отруєння радіоактивним полонієм.

Слідчі, які оприлюднили остаточну версію звіту про розслідування смерті Литвиненка, заявляють, що президент Росії Володимир Путін, а також тодішній голова ФСБ Микола Патрушев, «імовірно, схвалили» це вбивство.

Згідно з висновками британського судді Роберта Оуена, він упевнений і не має сумнівів, що Олександра Литвиненка отруїли з метою вбивства російські громадяни, колишні працівники російських спецслужб Дмитро Ковтун і Андрій Луговий, і існує «велика ймовірність» того, що вони діяли за наказом із ФСБ Росії.

Удова Литвиненка Марина привітала результати доповіді й заявила, що розслідування демонструє необхідність запровадити нові санкції проти Росії. Також, за її словами, санкції треба запровадити проти Путіна.

Наразі єдиний уже здійснений крок Лондона в цьому напрямку – рішення заморозити рахунки Дмитра Ковтуна і Андрія Лугового, якщо такі знайдуться у Великій Британії.

Уже через кілька хвилин після заяв Оуена російське агентство «Інтерфакс» процитувало Лугового, який назвав звинувачення на свою адресу «абсурдними». Дещо пізніше російське агентство «ТАСС» процитувало і Ковтуна, який відкинув свою причетність до вбивства й заявив, що чекає на висновки російського слідства у справі про вбивство Литвиненка, яке, за його словами, «здається, знає більше, ніж британське».

Російська влада заявила, що не планує екстрадувати чи судити Лугового чи Ковтуна. Міністерство закордонних справ Росії назвало доповідь «непрозорою і політично мотивованою».

Литвиненко, останніми роками життя непримиренний критик Путіна і його влади, був отруєний 2006 року в Лондоні полонієм і перед смертю звинуватив у цьому російські спецслужби і особисто президента Росії. Кремль усі звинувачення відкидає. Так само не визнають провини і Дмитро Ковтун і Андрій Луговий, які, за даними британського розслідування, і здійснили отруєння.

Recommended

XS
SM
MD
LG