Доступність посилання

ТОП новини

МЗС висловило протест проти зволікання російського суду у справі Савченко


Міністерство закордонних справ України висловило черговий рішучий протест у зв’язку з затягуванням судової справи стосовно громадянки України Надії Савченко та навмисним, як вважають у Києві, створенням обставин, які становлять смертельну загрозу життю українки, що тримає сухе голодування.

«Перенесення дати виголошення вироку Надії Савченко на 21 березня та відмова у праві відвідати її українським консулам, медикам та рідним, що спеціально прибули до Росії, розцінюємо як свідому і цинічну розправу над Надією Савченко, яка завдяки своїй незламній волі та силі духу стала символом протидії російській агресії проти України», – мовиться в заяві.

Крім того, в міністерстві наголосили: «Глибоку тривогу викликає безпрецедентне ігнорування російською стороною статусу Надії Савченко як члена Парламентської асамблеї Ради Європи, яка користується відповідним імунітетом».

Україна вкотре закликає міжнародну спільноту продовжити політичний і дипломатичний тиск на Росію задля захисту життя Надії Савченко та її негайного звільнення і повернення в Україну, заявили в МЗС.

У Росії тим часом міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що Надії Савченко, яку судять у Росії за звинуваченням у вбивстві російських журналістів на Донбасі і яка тримає сухе голодування, відмовили в зустрічі з українськими лікарями до дня початку оголошення вироку 21 березня через її зухвалу поведінку в суді.

Як повідомили в МЗС Росії, у відповідь на заклик міністра закордонних справ України Павла Клімкіна в телефонній розмові з ним допустити до Надії Савченко українських лікарів російський міністр заявив, що російська сторона вже було вжила заходів до того, щоб задовольнити клопотання про зустріч «як виняток, виходячи з принципів гуманізму», але все зірвала сама українка.

Суддя Донецького міського суду в Ростовській області Росії була готова надати українським медикам доступ до підсудної вже в середу, 9 березня, але «зухвала поведінка Савченко в перебігу судового засідання, що відбулося в той самий день, і її образливі висловлювання на адресу суду змінили ситуацію, зробивши неможливим здійснення такого візиту», заявили в Москві.

Як наслідок, заявив Лавров Клімкіну, суддя ухвалила рішення скасувати всі візити до підсудної аж до оголошення вироку 21 березня.

«Що стосується здоров’я Савченко, про яке останнім часом не перестають непокоїтися українські й західні політики і журналісти, то воно не викликає занепокоєння. Савченко почувається нормально, займається фізкультурою. Вона перебуває під постійним наглядом російських лікарів», – заявив російський міністр.

Стан здоров’я Надії Савченко, яка з середини грудня тримає голодування, а з 4 березня сухе голодування, викликає значне занепокоєння – її адвокати й українські дипломати, яких допускали до українки, повідомляли про помітне погіршення. Є побоювання, що у стані сухого голодування Савченко може не дожити до початку оголошення вироку або ж зазнати примусового годування, згоду на яке вона наперед відкинула.

Раніше в середу на суді в Донецьку Ростовської області Росії Савченко дали виголосити заключне слово і вкотре заявити про її невинуватість. Серед іншого, вона спрогнозувала «майдан» у Росії й кінець «тоталітарного режиму» в цій країні. Але суддя вирішив, що вирок буде оголошений тільки 21 і 22 березня. Савченко ж підтвердила, що триматиме сухе голодування й далі.

Надію Савченко, народного депутата України й делегата Верховної Ради в Парламентській асамблеї Ради Європи, в Росії обвинувачують у вбивстві 2014 року двох працівників російського державного телебачення, які нелегально перебували в Україні в лавах збройних проросійських сепаратистів, надаючи їм інформаційну підтримку, а також у замаху на вбивство групи сепаратистів і в незаконному перетині російського кордону. Савченко, колишня військовослужбовець Збройних сил, штурман бойового вертольота (її іноді помилково називають «льотчицею»), на той час перебувала на сході України як доброволець-піхотинець, беручи участь в операції проти підтримуваних Росією збройних сепаратистів. Російські прокурори вимагають засудити українку до 23 років позбавлення волі і штрафу у 100 тисяч рублів (нині це понад 36,5 тисяч гривень).

Надія Савченко та її захист відкидають звинувачення і навели на суді численні докази, що на момент загибелі російських журналістів її вже захопили в полон сепаратисти, які потім силоміць вивезли її до Росії. Але суд не взяв до уваги цих доказів непричетності Савченко до інкримінованих їй Росією дій.

Дивитись коментарі (1)

XS
SM
MD
LG