Доступність посилання

ТОП новини

МЗС висловило протест проти зволікання російського суду у справі Савченко


Міністерство закордонних справ України висловило черговий рішучий протест у зв’язку з затягуванням судової справи стосовно громадянки України Надії Савченко та навмисним, як вважають у Києві, створенням обставин, які становлять смертельну загрозу життю українки, що тримає сухе голодування.

«Перенесення дати виголошення вироку Надії Савченко на 21 березня та відмова у праві відвідати її українським консулам, медикам та рідним, що спеціально прибули до Росії, розцінюємо як свідому і цинічну розправу над Надією Савченко, яка завдяки своїй незламній волі та силі духу стала символом протидії російській агресії проти України», – мовиться в заяві.

Крім того, в міністерстві наголосили: «Глибоку тривогу викликає безпрецедентне ігнорування російською стороною статусу Надії Савченко як члена Парламентської асамблеї Ради Європи, яка користується відповідним імунітетом».

Україна вкотре закликає міжнародну спільноту продовжити політичний і дипломатичний тиск на Росію задля захисту життя Надії Савченко та її негайного звільнення і повернення в Україну, заявили в МЗС.

У Росії тим часом міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що Надії Савченко, яку судять у Росії за звинуваченням у вбивстві російських журналістів на Донбасі і яка тримає сухе голодування, відмовили в зустрічі з українськими лікарями до дня початку оголошення вироку 21 березня через її зухвалу поведінку в суді.

Як повідомили в МЗС Росії, у відповідь на заклик міністра закордонних справ України Павла Клімкіна в телефонній розмові з ним допустити до Надії Савченко українських лікарів російський міністр заявив, що російська сторона вже було вжила заходів до того, щоб задовольнити клопотання про зустріч «як виняток, виходячи з принципів гуманізму», але все зірвала сама українка.

Суддя Донецького міського суду в Ростовській області Росії була готова надати українським медикам доступ до підсудної вже в середу, 9 березня, але «зухвала поведінка Савченко в перебігу судового засідання, що відбулося в той самий день, і її образливі висловлювання на адресу суду змінили ситуацію, зробивши неможливим здійснення такого візиту», заявили в Москві.

Як наслідок, заявив Лавров Клімкіну, суддя ухвалила рішення скасувати всі візити до підсудної аж до оголошення вироку 21 березня.

«Що стосується здоров’я Савченко, про яке останнім часом не перестають непокоїтися українські й західні політики і журналісти, то воно не викликає занепокоєння. Савченко почувається нормально, займається фізкультурою. Вона перебуває під постійним наглядом російських лікарів», – заявив російський міністр.

Стан здоров’я Надії Савченко, яка з середини грудня тримає голодування, а з 4 березня сухе голодування, викликає значне занепокоєння – її адвокати й українські дипломати, яких допускали до українки, повідомляли про помітне погіршення. Є побоювання, що у стані сухого голодування Савченко може не дожити до початку оголошення вироку або ж зазнати примусового годування, згоду на яке вона наперед відкинула.

Раніше в середу на суді в Донецьку Ростовської області Росії Савченко дали виголосити заключне слово і вкотре заявити про її невинуватість. Серед іншого, вона спрогнозувала «майдан» у Росії й кінець «тоталітарного режиму» в цій країні. Але суддя вирішив, що вирок буде оголошений тільки 21 і 22 березня. Савченко ж підтвердила, що триматиме сухе голодування й далі.

Надію Савченко, народного депутата України й делегата Верховної Ради в Парламентській асамблеї Ради Європи, в Росії обвинувачують у вбивстві 2014 року двох працівників російського державного телебачення, які нелегально перебували в Україні в лавах збройних проросійських сепаратистів, надаючи їм інформаційну підтримку, а також у замаху на вбивство групи сепаратистів і в незаконному перетині російського кордону. Савченко, колишня військовослужбовець Збройних сил, штурман бойового вертольота (її іноді помилково називають «льотчицею»), на той час перебувала на сході України як доброволець-піхотинець, беручи участь в операції проти підтримуваних Росією збройних сепаратистів. Російські прокурори вимагають засудити українку до 23 років позбавлення волі і штрафу у 100 тисяч рублів (нині це понад 36,5 тисяч гривень).

Надія Савченко та її захист відкидають звинувачення і навели на суді численні докази, що на момент загибелі російських журналістів її вже захопили в полон сепаратисти, які потім силоміць вивезли її до Росії. Але суд не взяв до уваги цих доказів непричетності Савченко до інкримінованих їй Росією дій.

XS
SM
MD
LG