Доступність посилання

ТОП новини

МЗС висловило протест через тиск у Росії на свідків у справі Карпюка і Клиха


Станіслав Клих (л) і Микола Карпюк (п) на суді у Грозному, архівне фото
Станіслав Клих (л) і Микола Карпюк (п) на суді у Грозному, архівне фото

Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв’язку з тиском представників міграційної служби Росії в Чечні на свідків у справі громадян України Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, яких у Києві вважають незаконно утримуваними російською владою.

У заяві МЗС нагадано, що «24 березня співробітники російської міграційної служби без обґрунтованих підстав прибули до приміщення, в якому тимчасово розміщені свідки у справі Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, і склали протокол про нібито порушення ними дозволеного законодавством терміну перебування на території Росії».

Міністерство заявляє, що в діях громадян України немає ніяких ознак порушення міграційного законодавства Росії. Тому МЗС розцінює такі дії російської сторони як «тиск на свідків підсудних із боку судової влади та місцевих чиновників із метою ускладнення їхньої участі в судовому процесі».

«Намагання російської влади в будь-який спосіб перешкодити об’єктивному розглядові справи щодо незаконно утримуваних Миколи Карпюка та Станіслава Клиха свідчить про її сфабрикований і політичний характер, як і справ проти інших громадян України – політичних в’язнів Росії», – мовиться в заяві.

Київ вимагає від російської сторони забезпечити безпечне перебування та пересування територією Росії рідних і свідків у справах проти утримуваних там громадян України.

У справі, яку розглядає Верховний суд Чечні у Грозному, українців Миколу Карпюка і Станіслава Клиха звинувачують в «участі в банді», вбивстві й замаху на вбивство російських військовослужбовців. Російське слідство стверджує, що Клих і Карпюк у часи Першої чеченської війни створювали в Україні групи для участі в боях проти російських військ за незалежну Чечню, а Карпюк у кінці 1994 й на початку 1995 року сам брав у них участь. Крім того, їм інкримінують участь у ті роки в організації «УНА-УНСО» (насправді тоді це були дві окремі організації – ред.), що заборонена в Росії з 2014 року.

За даними засобів інформації, російські спецслужби викрали Карпюка в березні 2014 року в Чернігівській області, Клиха затримали в серпні того ж року в російському місті Орлі. Обидва заперечують свою провину і заявляють, що були незаконно затримані, а визнання були отримані російським слідством під тортурами.

Минулого місяця в Росії правозахисний центр «Меморіал» повідомив, що визнав політичними в’язнями громадян України Миколу Карпюка і Станіслава Клиха, яких там утримують за ґратами.

XS
SM
MD
LG